Ve dnech 6.–7. května 2015 se žáci druhého stupně naší školy účastnili dvoudenního projektu, který byl věnován 70. výročí konce 2. světové války. Ve středu 6. 5. probíhaly projektové aktivity v budově školy. Nejdříve děti zhlédly český historický film Práče. Následovaly tvůrčí a poznávací aktivity ve skupinách. Témata těchto aktivit byla velmi rozmanitá: technické vynálezy, šifrování, osobnosti a hrdinové, poezie a literatura – vše se zaměřením na konec druhé světové války a osvobození. Následující den, čtvrtek 7. 5., byla v rámci projektu vyhlášena hra ve městě Po stopách osvobození Ostravy. Jednotlivé třídy musely podle mapy dojít k určeným památkám a plnit dané úkoly. Najít most Miloše Sýkory či tank na Slezské Ostravě bylo pro všechny třídy lehké. Těžším úkolem bylo dojít do parku Československých letců, projít Ahepjukovou ulicí nebo odpovědět na otázku Pro koho byl vytvořen památník v Komenského sadech? Nakonec všichni zadané úkoly zvládli, po třídách se u některé z památek vyfotili a společnými silami vznikla veliká mapa připomínající jednak dvoudenní projektové snažení, ale především význam ukončení 2. světové války.
V těchto dnech si připomínáme 70 let od konce 2. světové války. O tomto tématu si povídáme i s dětmi 1. stupně. 30. duben byl v roce 1945 dnem osvobození našeho krásného města – Ostravy. Žáci 2. a 3. třídy se právě 30. dubna 2015 zúčastnili oslav k osvobození Ostravy. Po pravidelné hodině plavání na Čapkárně zamířily jejich kroky k památníku do Komenského sadů. Viděli slavnostní obřad pokládání věnců k památníku, slyšeli jména vojáků, kteří ve druhé světové válce bojovali a položili své životy za svobodu budoucích generací. Tento pietní akt brali žáci vážně, v tichosti a úžasu sledovali průběh akce. Zato s nadšením a halasem si prohlíželi vojenská auta, zbraně, hovořili s muži, kteří byli převlečeni do vojenských kostýmů a zajišťovali průběh celé akce. Na závěr se žáci zařadili k mnoha dalším divákům, kteří lemovali Sokolskou ulici a mávali projíždějící koloně vojenské techniky. Díky všem, kteří nádhernou vzpomínkovou akci pokračující i v dalších hodinách a dnech zorganizovali. Především velké DĚKUJEME patří těm, kteří se za 2. světové války zasloužili o vítězství dobra nad zlem.
28. dubna 2015 se v hudebně naší školy konal již 17. ročník soutěže ENGLISH NIGHTINGALE. Jedná se o soutěž ve zpěvu anglických písní, která je určena pro žáky 6. – 9. tříd. Do soutěže se přihlásilo 15 ostravských škol, které „vyslaly“ své nejlepší zpěváky a zpěvačky. Soutěžili sólisté i hudební skupiny, a to ve dvou kategoriích. V 1. kategorii (6.–7. třída) soutěžilo 6 skupin a 7 jednotlivců. Ve 2. kategorii (8.–9. třída) soutěžilo 9 skupin a 10 jednotlivců. Během odpoledne jsme mohli slyšet zpívat celkem 72 dětí a další je doprovázely na kytary, klavír, housle, akordeon nebo rytmické nástroje. Do soutěže se ve skutečnosti zapojilo mnohem více dětí. Na jednotlivých školách probíhala školní kola a z každé kategorie se vybírali jen ti nejlepší. Děti se na soutěž pečlivě připravovaly a věnovaly nácviku spoustu času. A výsledek se dostavil. Pěvecké výkony byly opravdu skvělé! Porota to vůbec neměla jednoduché – nebylo snadné vybrat ty nejlepší.
Velké dětské klání „Hledej pramen vody“ je tradiční projekt, který u příležitosti Světového dne vody připravuje společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. Cílem projektu je zábavnou formou přiblížit nejmladší generaci (IV. a V. ročníkům) vodu jako cenný dar přírody, kterého si musíme všichni vážit. První kolo soutěže je písemné. Žáci v něm zpracují řešení šesti úkolů, které zašlou k vyhodnocení. Úspěšní řešitelé budou poté pozváni na finálovou část projektu, která proběhne 3.6.2015 na utajovaném místě v Ostravě. Tři nejúspěšnější třídy se mohou těšit na jednodenní výlet za krásami Moravskoslezského kraje. Dne 22.4.2015, u příležitosti Dne Země, plnili žáci V. třídy úkoly v terénu. Šli jsme se podívat na řeku Ostravici a Lučinu, následně jsme do map zakreslovali jejich tok od pramene až po jejich soutok. Hledali jsme vodní geocaching pomocí souřadnic a nápovědných hádanek. Díky pěkného počasí a příjemné náplni úkolů měla akce u dětí pozitivní ohlas.
Sobota 18. dubna:
Ráno jsme se probudili do sněhově bílého rána s teplotou kolem 0 stupňů. Na programu byl Beskydský víceboj, který se konal na fotbalovém hřišti v Horní Bečvě. I přes nepřízeň počasí jsme se víceboje všichni s úspěchem vypořádali. Chlapci si poté zahráli fotbal na velkém hřišti. Po obědě a odpoledním klidu následovaly pobyty v solné jeskyni a projektové odpoledne. Po večeři jsme se všichni vydali na procházku kolem přehrady. Večerní program se nesl v duchu hry Bingo a komunitního kruhu. I přes nepřízeň počasí se den vydařil a všichni si ho užili.
Program dne:
7.00 - budíček
8.00 - snídaně formou rautu, salámy, sýry, vejce, párky, jogurty, vánočka, cereálie, bábovka, pečivo
9.00 - 12.00 - Beskydský víceboj, fotbal
12.00 - 12.30 - oběd, česneková polévka s uzeným masem a pečivem, palačinky s borůvkami a ovocem
12.30 - 14.00 - odpolední klid
14.00 - 18.00 - solná jeskyně, projekty, stolní hry
18.00 - večeře - segedínský guláš s knedlíkem
18.30 - 19.30 - procházka kolem přehrady
19.30 - 21.30 - večerní program - Bingo, komunitní kruh
21.30 - příprava na večerku
22.00 - večerka
Pátek 17. dubna:
Po snídani jsme se vydali na celodenní výlet do Rožnova. V Rožnově jsme navštívili dřevěné městečko, kde nám průvodkyně objasnila dobu nedávnou a přiblížila život v dřevěnicích. Z muzea jsme se vydali na náměstí a poté na místní krytý bazén. Na bazénu proběhly soutěže v plavání a potápění, žáci navštívili saunu a projeli se na tobogánu. Na hotel jsme se dostali až na večeři. Po večeři jsme obešli přehradu a večer jsme se věnovali country tancům. I přes nepřízeň počasí se den vyvedl na 100% a všichni jsme si jej užili.
Program dne:
7.00 - budíček
8.00 - snídaně formou rautu, salámy, sýry, vejce, párky, jogurty, vánočka, cereálie, bábovka, pečivo
9.00 - 17.30 - celodenní výlet do Rožnova, prohlídka muzea, dřevěné městečko, krytý bazén, balíček se svačinou
18.00 - večeře - polévka s párkem, pečivo, pizza
18.30 - 19.20 - večerní procházka kolem přehrady
19.20 - 21.30 - country tance
21.30 - příprava na večerku
22.00 - večerka
Fotografie aktuálně na zsg.rajce.idnes.cz
Velikonoce! Jedno z pěkných období v roce. Druháci společně s dalšími žáky školy si prožili příjemné dopoledne na jarních tvořivých dílnách 24.3.2015. Zde si vyrobili nádherné jarní, velikonoční ozdoby. Děti z druhé třídy pak druhý den ještě zdobily perníčky, které jim napekla paní asistentka Dáša. Někteří je „zblajzli“ ještě ve třídě, jiní si je odnesli domů jako dáreček pro své nejbližší. O Velikonocích jsme se během dalších dní bavili v rámci všech vyučovacích hodin. Žáci řešili slovní úlohy, hledali informace v grafech o vykoledovaných vajíčkách, kreslili podle osové souměrnosti, vymýšleli věty s velikonoční tématikou, pustili se do omalovánek, vytvořili velikonoční příběh o neposedném vajíčku, naučili se jarní koledu, zpívali písničky, plnili úkoly na interaktivní tabuli. Když se ve středu loučili se školou, dostali od paní asistentky Dáši krásná perníková vajíčka a kuřátka, od paní učitelky Lenky pro zdraví a sílu pár omlazujících a ozdravujících „pohlazení na zadnici“ karabáčem. Veselé Velikonoce
všem!
15. ročník Noci s Andersenem byl věnován stému výročí narození českého spisovatele Jana Drdy, podle jehož pohádek bylo natočeno několik filmových zpracování. Žáci 1. stupně měli možnost prožít 27. března 2015 večer ve škole i s nocováním ve svých třídách. Během podvečera plnili připravené úkoly – všechny s námětem pohádek Jana Drdy: omalovánky, křížovky, poznávání pohádkových postav, cvičení na interaktivní tabuli. Nejvíce se děti těšily na hledání indicií. Jít s baterkou po setmělé škole, hledat otázky a za správné odpovědi získat nápovědu pro vyřešení hádanky, cestou slyšet strašidelné zvuky – to malé „Andersenovce“ lákalo nejvíce. Nocležníci si užili společně prožitých chvílí, výborných pochoutek, které jim rodiče připravili, spaní ve spacácích ve třídách. Někteří vyčerpáním a plni zážitků brzy usnuli, jiní si měli chuť povídat s kamarády ještě o půlnoci. Během večera byla dětem představena nová knížka Na hradě Bradě a děti si domů na památku odnesly
pohlednici s obrázkem hlavních představitelů. Děkuji všem paním učitelkám, které se Noci s Andersenem účastnily a s žáky svých tříd prožily prima pohádkový večer.
Galerie PLATO - Kdo na moje místo. Kurátor výstavy: Marek Pokorný, Zbyněk Baladrán.
V hodinách výtvarné výchovy jsme navštívili výukové lekce pořádané v galerii PLATO. Ve skupinkách si žáci zkusili tvůrčí psaní, seznámili se s výstavou, pracovali s pracovními listy, vytvářeli komiks …. Výstava byla netradiční a inspirativní s perfektně připravenou galerijní animací. Skupinová výstava vychází z nového čtení poezie Petra Bezruče. Bezručovo dílo je bezprostředně spojeno se sociální a národní situací ve Slezsku na konci 19. století a dodnes čtenáře fascinuje. Bezruč se tedy stal jakýmsi referenčním bodem při přemýšlení o různých podobách a aspiracích současného umění. A současné umění něčím jako pokračováním Bezručova tvůrčího gesta jinými prostředky v jiném kontextu.
Dne 24. března 2015 jsme v naší škole prožili krásné jarně sváteční dopoledne. A to především díky našim asistentkám, které pomáhají ve výuce – Žanetě Navrátilové, Dagmar Mackovčákové. První z nich zajistila, že nás opět po roce navštívily studentky zahradnické školy a ty pod vedením své skvělé mistrové pomáhaly dětem s výrobou velikonočních ozdob. Z přírodnin, skořápek, umělých květin žáci tvořili ozdobné závěsy, velikonoční květináčky, květinové metličky. Dagmar Mackovčáková napekla perníková vajíčka, připravila polevu a děti se postaraly o jejich zkrášlování. Někdo nevydržel a mlsal už na místě. Každé z dětí určitě odcházelo spokojeno, s radostí, že doma svými výtvory potěší své blízké. Nejen žáci, ale i ostatní návštěvníci si mohli zakoupit velikonoční kraslice – vrtané, malované, drátkované, perníková vajíčka, ale i nádhernou bižuterii. I tyto výrobky vznikly díky zručnosti našich asistentek. Kdo nepřišel, může jen litovat. Děkujeme, Žaneto, Dášo, milé studentky, a těšíme se na další společné setkání.
Dne 16. 3. jsme se s VIII. třídou zúčastnili festivalu dokumentárních filmů o lidských právech. Filmy byly provázeny diskuzí na daná témata, která jsou aktuální pro všechny bez rozdílu země, ve které žijeme. Shlédli jsme filmy z Brazílie, Rumunska a Nizozemí.