Školní zpravodajství


ilustrace

Druháci pilní jako včelky

V měsíci květnu se druháci činili – učili se, plnili domácí úkoly a ve škole prožili spoustu zajímavých věcí. Povídali si o životě včel, do rukou se jim dostali rámečky s včelími plástvemi, posvačili jednohubky s medovým máslem. Včelky si vyrobili ze starých cédéček. O včelce a motýlkovi si zazpívali písničku. V pracovních činnostech si z barevných dřívek sestavili rozkvetlou louku s motýlky. Do květináčků zasadili semínka slunečnice, fazole, pšenice, palmy a stále sledují, jak vše roste. Na počítačích plnili úkoly z českého jazyka a matematiky. V době mistrovství světa v hokeji fandili našim hráčům, v hokejových přilbách počítali příklady s násobením i dělením. Helmy vyměnili za královskou korunu a zahráli si na matematického krále. Žáci druhé třídy v květnu opravdu nezaháleli a byli pilní jako včelky.

ilustrace

Obhajoby závěrečných prací

Dne 26.5.2015 proběhly každoroční plánované závěrečné obhajoby prací žáků z devátých ročníků. Témata letošních prací si žáci mohli vybrat z předmětů, kde si chtěli například vylepšit známku, nebo měli k těmto tématům blízko. Vznikly tak práce, které se například týkaly polymerů, internetu v životě člověka, malířství, fotbalu, koňských plemen, rybníků, Kanady, konfliktů v současném světě, Napoleona Bonaparte, Josefa Čapka a dalších. Na začátku panovala všeobecná nervozita, poslední úpravy prezentací a učení textů. S postupem času se nálada lepšila a o přestávkách zavládlo všeobecné uvolnění. Téměř všichni v obhajobách velmi dobře obstáli, a tak na závěr už jen zbývalo rozdat osvědčení o absolvování. Velmi ráda bych také touto cestou poděkovala žákům i rodičům za důkladnou přípravu občerstvení pro všechny zúčastněné v tomto náročném dni.

ilustrace

Primární prevence na naší škole

Naše škola dlouhodobě spolupracuje s centrem primární prevence RENARKON. Jednotlivé třídy absolvují dlouhodobý preventivní program „ Buď OK“ pod vedením zkušených lektorů.Základní cílem "DPP Buď OK" je podpora zdravého životního stylu cílové skupiny, dále snižování atraktivity drog u dětí a mladých lidí, příp. oddálení jejich prvního kontaktu s drogou, pozitivní ovlivňování klimatu třídy a pomoc při formování vhodných postojů. DPP „Buď OK“ je komplexní systém preventivních bloků, vycházející z potřeby efektivní primární prevence, proto není jednostranně zaměřený, ale snaží se postihnout problematiku rizikového chování v celé šíři jejího spektra. Bloky jsou vedeny formou prožitkových programů, interakčních besed, diskuzí a her a pracuje se v nich vždy maximálně s jednou třídou.Pro první stupeň probíhají prožitkové program během jednoho školního roku program ve třech systematicky ucelených blocích. Pro druhý stupeň jsou to pak programy zabývající se v dnešní době tak důležitou komunikací a vztahy v kolektivu, problematikou šikany a kyberšikany, drog, zdravého životního stylu, pro vyšší ročníky (8. – 9. třídy) pak je aktuální téma netolismus, sexualita (věrnost, láska, partnerství, tolerance ve vztahu, problematika HIV/AIDS), poruchy příjmu potravy.

ilustrace

Druháci řídí dopravní prostředky

Díky skvělému programu, který pro žáky i veřejnost připravuje Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic, mohli žáci druhé třídy usednout za volant škodovky, autobusu, chopit se řídítek motorky…V učebnách areálu si žáci popovídali o druzích dopravních prostředků, sami některé nakreslili. Nejvíce si užili návštěvy prostor U 6, kde si mohli spoustu věcí osahat, podívat se na ně, sednout si do nich. Cestovali tak po silnicích, po vodě i pod vodou, po kolejích, proletěli se ve výšinách i vesmírem. Celé dopoledne si užili a určitě se něčemu i naučili.

ilustrace

Anglický desetiboj 2015

21. květen 2015 byl pro naši školu výjimečným dnem. Sešly se tu odpoledne děti z 10 ostravských škol, aby porovnaly své vědomosti v soutěži Anglický desetiboj. Projekt Anglický desetiboj je určen pro žáky třetích tříd všech základních škol v Ostravě. Tato soutěž má na naší škole dlouholetou tradici. V tomto školním roce je to již 17. ročník. Všichni soutěžící prokázali výborné znalosti z anglického jazyka. Bylo vidět, že je tento předmět baví a mají o něj zájem. Pohoda a nadšení vládlo po celou dobu soutěže. Pro všechny to bylo opravdu příjemně strávené odpoledne.
Anglický desetiboj je vědomostní soutěž pro žáky 3. tříd. Tříčlenná družstva plní 10 úkolů, které jsou podány přitažlivou formou – pomocí křížovek, rébusů, doplňovaček apod. Jednotlivé úkoly jsou ohodnoceny body. Nejvyšší počet bodů byl 146. Družstvo, které bylo na 1. místě, získalo 137 bodů.
Vyhodnocení soutěže
1. místo ZŠ Ostrava, Zelená 42
2. místo ZŠ Šenov, Radniční náměstí 1040
3. místo ZŠ Ostrava – Hrabůvka, Provaznická 64

Soutěž se uskutečnila za podpory Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

ilustrace

Hledej pramen vody 2

Velké dětské klání „Hledej pramen vody“ je projektem společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a.s. Cílem projektu jezábavnou formou přiblížit nejmladší generaci vodu jako cenný dar přírody, kterého si musíme všichni vážit. Úspěšné kolektivy, mezi které patří i naše V. třída, je pozvána na finálovou část projektu, která proběhne 3.6.2015 na utajovaném místě v Ostravě. S našimi páťáky jsme školní kolo završili hodinou, která byla zcela naplněna realizací pokusů, kde má voda hlavní slovo. Zkoušeli jsme povrchové napětí vody, které na hladině udrží i desetník, a následné zničení tohoto napětí saponátem. Probrali jsme důsledky tohoto jevu v přírodě. Vyzkoušeli jsme, jak hluboce klesne tužka ve sladké vodě a jak ve slané. Tipovali jsme a následně dokazovali, které věci plavou na hladině a které klesnou ke dnu. Naučili jsme tančit rozinky v minerální vodě s bublinkami (a vysvětlili si tak, proč perlivá voda není zdravá). Na závěr jsme se naučili kouzlo s převrácenou sklenicí plné vody.Pokusy měly u všech velký úspěch a již se všichni těšíme na finále.
Prosíme, držte nám palce.

ilustrace

Gajdošíci s Rodičovskou iniciativou v U6

Krásné sobotní dopoledne, půl desátá a před školou plno dětí a rodičů. Co se bude dít? 16. května 2015 vyráží Gajdoška do U6 v Dolní oblasti Vítkovic. Akci pro žáky celé školy uspořádaly maminky z Rodičovské iniciativy. Kdo přišel, neprohloupil. Tolik nádherných věcí k vidění, poslouchání, ale především spousta možností si na věci sáhnout. Tady nezní nesahat, nedotýkat se. A tak děti pobíhaly ve zvětšeném kole pro křečky, přikládaly do kamen, posouvaly důlní vozík, řídily auto, motorku, lokomotivu, autobus či tramvaj, nasedly do ponorky, soustružily, řezaly, bušily kladivy… Úžasná zábava!!! Všem, kteří se na realizaci návštěvy Malého světa techniky U6 podíleli, děkujeme. Už teď se těšíme na další akci RI.

ilustrace

Druháci v knihovně

Protože se knihovna opravovala a nyní má hezký nový kabát jako naše škola, vydali se druháci na její návštěvu teprve v květnu. Dne 5. 5. 2015 se zúčastnili besedy na téma: Mluvící zvířata. Paní knihovnice měla připravenu velkou zásobu ukázek z knih, ve kterých vystupují zvířata. Děti se na knihy podívaly, vyslechly si povídání o zvířecích hrdinech a splnily nachystané úkoly. Spoustu zvířecích postaviček už děti znaly: Ferdu Mravence, Krtečka, pejska a kočičku, Dášeňku, postavičky ze Čtyřlístku. Ti, co pravidelně knihovnu navštěvují, si zapůjčili nové knihy k přečtení.

ilustrace

Projekt - 70. výročí osvobození

Ve dnech 6.–7. května 2015 se žáci druhého stupně naší školy účastnili dvoudenního projektu, který byl věnován 70. výročí konce 2. světové války. Ve středu 6. 5. probíhaly projektové aktivity v budově školy. Nejdříve děti zhlédly český historický film Práče. Následovaly tvůrčí a poznávací aktivity ve skupinách. Témata těchto aktivit byla velmi rozmanitá: technické vynálezy, šifrování, osobnosti a hrdinové, poezie a literatura – vše se zaměřením na konec druhé světové války a osvobození. Následující den, čtvrtek 7. 5., byla v rámci projektu vyhlášena hra ve městě Po stopách osvobození Ostravy. Jednotlivé třídy musely podle mapy dojít k určeným památkám a plnit dané úkoly. Najít most Miloše Sýkory či tank na Slezské Ostravě bylo pro všechny třídy lehké. Těžším úkolem bylo dojít do parku Československých letců, projít Ahepjukovou ulicí nebo odpovědět na otázku Pro koho byl vytvořen památník v Komenského sadech? Nakonec všichni zadané úkoly zvládli, po třídách se u některé z památek vyfotili a společnými silami vznikla veliká mapa připomínající jednak dvoudenní projektové snažení, ale především význam ukončení 2. světové války.

ilustrace

70. výročí ukončení 2. světové války

V těchto dnech si připomínáme 70 let od konce 2. světové války. O tomto tématu si povídáme i s dětmi 1. stupně. 30. duben byl v roce 1945 dnem osvobození našeho krásného města – Ostravy. Žáci 2. a 3. třídy se právě 30. dubna 2015 zúčastnili oslav k osvobození Ostravy. Po pravidelné hodině plavání na Čapkárně zamířily jejich kroky k památníku do Komenského sadů. Viděli slavnostní obřad pokládání věnců k památníku, slyšeli jména vojáků, kteří ve druhé světové válce bojovali a položili své životy za svobodu budoucích generací. Tento pietní akt brali žáci vážně, v tichosti a úžasu sledovali průběh akce. Zato s nadšením a halasem si prohlíželi vojenská auta, zbraně, hovořili s muži, kteří byli převlečeni do vojenských kostýmů a zajišťovali průběh celé akce. Na závěr se žáci zařadili k mnoha dalším divákům, kteří lemovali Sokolskou ulici a mávali projíždějící koloně vojenské techniky. Díky všem, kteří nádhernou vzpomínkovou akci pokračující i v dalších hodinách a dnech zorganizovali. Především velké DĚKUJEME patří těm, kteří se za 2. světové války zasloužili o vítězství dobra nad zlem.

Celkový počet článků: 501


Další informace

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola
Ostrava Gajdošova, p.o.

Gajdošova 9/388,
702 00 Ostrava

IČ: 61989088
tel.:     596 627 610
fax.:    596 634 126    
ID datové schránky: ma6mqrz

Více informací