V předvánočním čase, přesně 20. 12. 2016, navštívili žáci první třídy poprvé knihovnu na Daliborově ulici v Mariánských Horách. Seznámili se s prostředím knihovny, dozvěděli se spoustu informací o tom, co vše se dá v knihovně dělat a zažít. Paní knihovnice dětem ukázala mnoho knížek, povyprávěla spoustu příběhů. Děti okouzlila knížka s neposednými puntíky. Podle příběhu o zvláštním slonovi nakreslili prvňáci i svou ilustraci. S nadšením jsme přijali pozvání na pasování prvňáků na čtenáře. Už teď se těšíme na konec února.
Zveme všechny děti s rodiči i širokou veřejnost k návštěvě výstavy betlémů předškolních a školních vzdělávacích zařízení. Díla můžete spatřit do 23. prosince, v pondělí až pátek od 8 do 18 hodin v přízemí radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na náměstí Edvarda Beneše v Ostravě (u zastávky Elektra) v dočasných prostorách pobočky OIS Elektra. Prezentovány jsou malované obrázky, betlémy z nejrůznějších materiálů, jesličky, ozdobené adventní věnce či jiné výrobky s vánoční tematikou. Nemalou měrou přispěli svým výtvarným talentem také žáci naší školy ZŠ Ostrava p. o., Gajdošova 9. Velké díky patří jejich práci ve výtvarné výchově. Výrobky našich žáků si můžete prohlédnout na výstavě betlémů.
Dne 12. 12. 2016 navštívili žáci VII. ročníku vzdělávací program v Dolní oblasti Vítkovic ve Světě techniky s názvem Proč? Fyzika v otázkách a odpovědích. Na začátku lekce byli žáci rozděleni do 4 skupin a každá z nich se věnovala jedné oblasti fyziky: světuo, energii, vesmíru a síle. Přímo u vystavených exponátů zjišťovali informace a následně každá skupina natočila na zapůjčené tablety vzdělávací video na dané téma. V závěru akce jsme shlédli všechny „dokumenty“ a vybrali ten nejlepší. Za skvělou práci všech žáků jsme byli odměněni prohlídkou celého Světa techniky.
Už od října se členové pěveckého a kytarového kroužku naší školy připravovali na své první vystoupení. To se uskutečnilo 6. 12. 2016. V dopoledních hodinách se tělocvičnou rozezněly melodie písní s vánoční i zimní tématikou, struny kytar rozezvučeli malí muzikanti. Koledy si se členy sboru zazpívala celá škola. Zpívání a hraní mělo velký úspěch, a tak se sboristé ani kytaristé nemuseli obávat odpoledního Vánočního zpívání pro rodiče a všechny hosty, kteří si v době adventní našli čas a přišli se zaposlouchat do krásných melodií. Skladby veselé i vážnější, v rychlém či pomalém tempu i tentokrát zaujaly a všichni účinkující byli odměněni bouřlivým potleskem. Nádherné vánoční svátky Vám všem.
Dne 24. listopadu proběhlo na naší škole další kolo Dějepisné olympiády. Zatímco v loňském roce byla zaměřena na Otce naší vlasti, Karla IV., letos byla hlavním tématem žena. A to naše nejvýznamnější panovnice, Marie Terezie. Otázky nebyly ovšem jen zaměřeny jen na ni, ale také na jejího syna Josefa II. nebo na tehdejší život. A některé otázky byly záludné. Kdo z nás by si vzpomněl, jak se jmenovaly naše první papírové peníze? Přece bankocetle...
A jak to celé dopadlo? Zúčastnilo se celkem 12 žáků, přičemž bronzovým se stal Martin Macháček (9. tř.), stříbrným Jakub Plachý (9. tř.) a vítězem, stejně jako vloni, Jaroslav Sionko (9.tř.). Všem blahopřeji a Jardovi přeji hodně štěstí v okresním kole, které se uskuteční v lednu.
Ve dnech 18. a 21. 10 2016 se žáci 9. ročníku zúčastnili školení Českého červeného kříže Mladý zdravotník.
Během školení byli žáci seznámeni se zásadami poskytování první pomoci: složení a činnost lidského těla, laická první pomoc, obvazová technika a transport zraněných. Mladý zdravotník by měl ovládat zásady bezpečného chování v krizové situaci, postupy první pomoci při zevním i vnitřním krvácení, bezvědomí a resuscitaci, šokovém stavu, při poraněních hlavy, pohybového ústrojí, tepelných a chemických poškozeních a úrazových stavech menšího rozsahu. Dále by měl umět účelně využívat obvazové materiály a zhotovit funkční obvazy, znát možnosti improvizovaného transportu a výhody profesionálního transportu.
Po úspěšném absolvování školení obdrží žáci Průkaz zdravotníka.
Po úspěšné akci v loňském roce uspořádala rodičovská iniciativa 1. listopadu 2016 Halloweenské tvoření. Přestože podmínkou pro účast nebyl strašidelný kostým, vyřezávat dýně a tvořit svícny, duchy, pavouky přišlo několik upírů a čarodějnic. Děti byly v kostýmech k nepoznání. S výrobou strašlivých duchů, černých pavouků a především s vyřezáváním dýní jim skvěle pomáhali rodiče. Mnohé výrobky si děti odnesly domů, dýně zkrášlovaly vstupní prostory školy. Děkujeme všem za spolupráci a těšíme se na další akci.
Pondělí 31. října si prvňáci užili, ale především se učili. Učení v tento den bylo propojeno s Halloweenem – strašidla, duchové, dýně… Žáci četli slabiky, které jim přinesly čarodějnice, porovnávali čísla, řešili slovní úlohy s dýněmi, hledali rozdíly mezi halloweenskými obrázky, vybarvovali omalovánky, tančili za znění anglických písní o číslech i Halloweenu. V tělocviku běhali štafetu kolem dýní. Vyrobili si svou papírovou dýni a také trochu mlsali. Za splněné úkoly dostali gumové halloweenské bonbony, razítka i samolepky.
Projekt 72 hodin, to jsou tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v celé České republice konají již po popáté, a to v termínu 13. – 16. října 2016. Cílem této celorepublikové akce je zapojit v časovém rozmezí 72 hodin co nejvíce mladých lidí do dobrovolnických aktivit. Touto formou je přesvědčit, že i jejich pomoc je potřebná.
Naše škola se projektu zúčastnila již po čtvrté a to ve čtvrtek 13. 10. Žáci VIII. ročníku vyráběli s p. uč. Kohútem v pracovních činnostech ptačí krmítka. Následně je (pod vedením p. uč. Jany Dvořákové a p. uč. Petra Kohúta) připevnili na stromy v blízkém parku a naplnili semeny slunečnice. Po celou zimní sezonu budou krmítka doplňovat a sledovat výskyt ptactva.
Jako poděkování za tuto aktivitu žáci obdrželi od České rady dětí a mládeže, která projekt zaštiťuje, plastové náramky, a také si za symbolickou cenu nakoupili trika s logy projektu 72 hodin.
Dne 10. 10. 2016 se žáci IX. tř. zúčastnili vzdělávacího programu pro školy k výstavě "V novém světě" v Galerii výtvarných umění v Ostravě, který přiblížil české umění let 1917–1927. Program oživil a ozvláštnil dobu, která byla plná kulturních událostí, politických a společenských zvratů. Program také seznámil žáky s uměleckými skupinami, podobami sociálního a abstraktního umění, s důrazem na Ostravu a na Paříž. Získané vědomosti a zkušenosti z programu mohou žáci uplatnit ve výtvarné výchově, v dějepise nebo v českém jazyce a literatuře. V rámci prohlídky výstavy žáci také samostatně v galerii tvořili a pracovali ve skupinách.