Školní zpravodajství


ilustrace

Moje místo na Zemi

Dne 23. listopadu 2018 jsme v celé naší škole realizovali projektový den „Moje místo na Zemi“. Celý program pro žáky připravil náš ekotým. Všechny činnosti se týkaly tří základních oblastí, kterými se v rámci Ekoškoly zabýváme: biodiverzita, odpady a prostředí školy. Získávali jsme nové informace z časopisů a knih, z webových stránek i z naučných dokumentů. Zjišťovali jsme názvy pokojových rostlin, které máme ve třídách. Vytvářeli knihy, plakáty, jmenovky květin ve třídách a jiná výtvarná díla.
Během dopoledne se také všichni naši žáci spoluúčastnili dlouhodobého projektu „Vím, co dýchám“. Jedná se o badatelské vyučování zaměřené na kvalitu ovzduší ve třídách. Z grantu KÚ MSK jsme zakoupili měřící přístroje vhodné pro práci žáků. Zaměřili jsme se na koncentrace CO 2 a prachových částic. Výsledky měření jsme následně vyhodnocovali.
Závěrečnou činností byla tvorba třídních Ekokodexů – souhrnů pravidel pro zlepšení životního prostředí, na kterých se dohodli žáci jednotlivých tříd a která chtějí dodržovat.

ilustrace

Prvňáci ve škole

Žáci první třídy mají za sebou už tři měsíce ve škole. Učí se číst, psát, počítat, poznávat svět kolem sebe. To vše se děje ve vyučování, které probíhá klasicky ve třídě, ale i v okolí školy – příroda se poznává nejlépe venku, v parku. Ve třídě se prvňáci věnují práci v učebnicích, sešitech, písankách, plní úkoly na interaktivní tabuli, skládají z písmen slabiky, slova, počítají s kaštany, prohlíží si obrázky, učí se hodně mluvit a vyjadřovat o věcech kolem sebe. Cvičí, zpívají, recitují, kreslí, malují, zhotovují různé výrobky. Účastní se školních projektů – výročí vzniku republiky, zvířata v okolí školy. V listopadu navštívili knihovnu, připravili ozdoby na výstavu na radnici našeho obvodu, pekli a zdobili perníčky. Prvňáčci, škola je úžasné místo, které vám umožní spoustu věcí poznat a naučit se je, které vám dá možnost poznat nové kamarády. Ať se vám ve škole líbí a chodíte do ní stále rádi.

ilustrace

Projekt „Mezilidská komunikace – tváří v tvář bez internetu“ byl zakončen v Dolní oblasti Vítkovice

Dne 13. 11. 2018 vyvrcholil v Dolní oblasti Vítkovice (malý sál multifunkční auly Gong) projekt přeshraniční spolupráce základních škol z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a polské Ratiboře s názvem „Mezilidská komunikace – tváří v tvář bez internetu“. Hlavním bodem závěrečného setkání bylo představení 16 krátkých filmů natočených žáky v průběhu realizace projektu. Téma všech natočených filmů bylo shodné – srovnání různých životních situací s a bez mobilu/internetu/PC/Facebooku, hrozba kyberšikany apod. Filmy přímo na místě hodnotila odborná porota a autoři tří nejlepších si odnesli věcné ceny v podobě deskových her. Vítězné video bude také uveřejněno v reportáži TV Polar, která se závěrečného setkání projektu účastnila.





ilustrace

Den ekoškol - návštěva Keltičkova muzea

Školy zapojené do mezinárodního programu Ekoškola slaví v prvním listopadovém týdnu svůj den. Není Ekoškola jako ekoškola. Jak už název napovídá, snaží se ekoškoly o zlepšení životního prostředí, ekologicky šetrné hospodaření a propagaci udržitelného života, ale Ekoškolou se stanou, až když jednotlivé aktivity a akce propojí do smysluplného celku. Důležité pro Ekoškoly s velkým E je snaha ovlivnit u dětí jejich přístup ke světu, jejich vnímání problémů v okolí i ve světě a jejich chuť se aktivně zapojit do dění kolem nich. Být zapojen v největším vzdělávacím programu na světě vedoucím školy k udržitelnému životu a zlepšování životního prostředí tak klade na žáky a učitele nemalé nároky.
Ti nejúspěšnější se pak mohou pyšnit mezinárodním titulem Ekoškola symbolizovaným zelenou vlajkou. V České republice je těchto škol dokonce 167. A my jsme jednou z nich.
7. listopadu odpoledne jsme tedy oslavovali i s naším Ekotýmem. Navštívili jsme Keltičkovo muzeum, které je zaměřeno na historii těžby uhlí, kovářství a život v našem regionu v minulých obdobích. Toto muzeum se nachází v místech původní kovárny, kterou vlastnil kovář Keltička. Ten v roce 1750 jako první nalezl a využil uhlí k tepelným účelům.
Majitelé muzea pro nás měli nachystáno překvapení! K našemu ekoškolímu svátku jsme všichni dostali malý dáreček pro štěstí a v altánu u kovárny na všechny čekalo připravené pohoštění. Tímto chceme manželům Chodurovým poděkovat za krásné přijetí, odborný výklad i milé posezení.

ilustrace

Projekt Sto let naší republiky

Také naše škola se zapojila do všudypřítomných oslav vzniku Československé republiky. Ve čtvrtek 25. října se všichni žáci i učitelé naší školy zapojili do projektu 100 let naší republiky. Celý den jsme pracovali v 10 pracovních týmech s různým tematickým zaměřením (Státní symboly, České a slovenské písničky, Prezidenti, Co lidé nakupovali, vařili a jedli, Život na venkově, Osobnosti, vědci, vynálezci, První republika, Oblečení, móda, Školství, Peníze, měna, ceny zboží).
Žáci na 1. stupni vytvořili pracovní týmy po třídách, ale od 5. třídy jsme si mohli vybrat, které téma je nám blízké. Vznikly tak skupiny napříč třídami, což bylo pro nás nové a moc se nám taková práce líbila. Výsledkem bylo sestavení 10 různých publikací, které si můžeme prolistovat a pročíst, protože jsou vystaveny v přízemí školy.

ilustrace

Mezilidská komunikace tváří v tvář bez internetu, Morávka

V pondělí 8. 10. 2018 se sešli žáci 8. a 9. třídy (celkem nás bylo 18) s panem učitelem Kohútem a paní učitelkou Buksovou před naší školou a vyčkávali na autobus, který nás měl odvézt na Morávku. Za chvíli jsme už všichni seděli v autobuse, abychom si společně s žáky ZŠ Ostrava Matiční a polskými kamarády z Ratiboře užili týden plný natáčení filmů a ZÁBAVY. Hned druhý den za námi přijela outdoorová agentura se zábavným programem. Ve skupinách jsme hráli zajímavé hry. Např. lávové kameny, horolezecká výprava, discgolf, hledání banditů a jejich gangů a „objevování“ nového neznámého tvora s profesorem Pérákem a jeho asistentem. Nesmíme ale zapomenout na každodenní natáčení videí, což je hlavní náplní projektu. Těšíme se na závěrečné setkání všech účastníků projektu, které proběhne v ostravském Gongu 13. listopadu. Právě tam budou mít premiéru všechny naše krátké filmy a odborná i laická porota vyhodnotí nejlepší filmové snímky.

Ondřej Weiss, Lenka Kojdjaková, Eva Maria Uruba



ilustrace

Začátek školního roku 2018/2019

V pondělí 3. září 2018 definitivně odzvonilo prázdninám a škola se otevřela všem našim žákům. Poprvé do školních lavic usedli prvňáčci a poslední rok si užijí deváťáci. Ti také naše nejmenší dovedli do jejich třídy, popřáli jim, aby měli ve škole štěstí, samé jedničky, aby se jim dařilo. Jen to nejlepší prvňáčkům popřála paní ředitelka Anna Krasulová a třídní učitelka Lenka Báborová. Prvňáci převzali z rukou paní ředitelky pamětní list, dárečky od městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Domů si odnesli i učebnice, aby se hned od začátku mohli naplno zapojit do učení. Přejeme všem žákům naší školy, ať se jim daří, ať do školy chodí rádi. Všem učitelům přejeme hezký školní rok.

ilustrace

Ukliďme svět, ukliďme Česko - září 2018

V sobotu 15. září 2018 je Celosvětový úklidový den, kdy se milióny lidí ve 150 zemích zapojí do úklidu svého okolí. Česká republika propojila tuto akci s projektem Ukliďme si Česko, které se pravidelně naše škola zúčastňuje. Dne 13. 9. 2018 žáci IX. ročníku pod vedením Mgr. Jany Dvořákové a Mgr. Petra Kohúta vyčistili od odpadků park Hlubina i přilehlé dětské hřiště. Vysbírali přibližně 50 kg odpadu. Všem žákům děkujeme za aktivní účast.

ilustrace

Projekt BIODIVERZITA

Dne 22. června jsme v naší škole prožili projektový den věnovaný biodiverzitě. Jedná se o jedno z témat, kterým jsme se zavázali věnovat v rámci Ekoškoly. Naši žáci pojem biodiverzita neznali. Ve všech třídách jsme si vysvětlili, o co se konkrétně jedná (přírodní rozmanitost, druhová pestrost).
1. a 2. třída projekt realizovala v areálu parku Landek. Povídali si o potravním řetězci, přirozených nepřátelích a jejich důležitosti pro zachování biologické rovnováhy. Děti si také prohlédly Křídlatku japonskou, na které si vysvětlily problematiku invazivních druhů. Další téma bylo věnováno výhodám a nevýhodám českého a zahraničního ovoce a zeleniny.
3. třída si také povídala o důležitosti zachování druhů pro potravní řetězec, o soužití zvířat a lidí. Vytvářeli hmyzí domečky z přírodních materiálů, které následně zakomponovali do školní zahrady. Žáci hodnotili, jak jednotlivé živé organismy vzájemně ovlivňují životy jiných organismům a jak člověk může přispět k jejich ochraně nebo zániku.
Čtvrťáci prováděli průzkum v parku. Sledovali papírovými okénky drobné živočichy a rostliny, z přírodnin vyráběli domečky. Následně ve třídě pracovali s Červenou knihou vyhynulých a ohrožených druhů.
5. a 6. třída se věnovala problematice potravní pyramidy a důležitosti i těch nejmenších organismů (mikroorganismy, houby, řasy, červi,…) pro člověka.
Žáci 7. a 8. třídy pracovali na síti života – propojení všech organismů na světě, včetně člověka. Na příkladech jsme si ukázali, že i námi opomíjené organismy jsou velmi důležité v koloběhu života.
Deváťáci porovnávali biodiverzitu společenství lesa před 300 lety s rozmanitostí lesů dnešních.
Z celého dne vznikly informační plakáty o důležitosti přírodní rozmanitosti, o potravních řetězcích, o sítích života, které mohou být následně využity při výuce.

ilustrace

Pohádky dětí dětem 2018

Jubilejního 20. ročníku literární a výtvarné soutěže Pohádky dětí dětem se zúčastnilo na padesát dětí z deseti ostravských škol. Všichni zúčastnění se psaní a kreslení zhostili s nadšením, pílí, a tak mohla vzniknout již dvacátá kniha pohádek pro radost dětí i dospělých.
Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 19. 6. 2018. Slavnostní setkání bylo zahájeno pohádkou – děti ze školní družiny předvedly divadelní zpracování pohádky Máša a medvěd. Poté byli oceněni a obdarováni vítězové obou kategorií i všichni, kteří se do soutěže zapojili. Každá škola obdržela dvě knihy pohádek. Chceme poděkovat všem tvůrcům za jejich tvořivost, nápady, snahu, pedagogům za jejich pomoc, ochotu spolupracovat, Statutárnímu městu Ostrava za finanční dotaci, díky níž byla celá akce zabezpečena. Knihy pohádek se zcela jistě stanou součástí hodin literatury, naplní volné chvíle dětí nejen o přestávkách, potěší malé i velké čtenáře, přinese mnoho radosti dětem i dospělým. Máme velkou radost ze zájmu dětí o pohádky a v závěru můžeme říci, že nadále budeme v naší aktivitě pokračovat, možná s malými novinkami.

Celkový počet článků: 501


Další informace

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola
Ostrava Gajdošova, p.o.

Gajdošova 9/388,
702 00 Ostrava

IČ: 61989088
tel.:     596 627 610
fax.:    596 634 126    
ID datové schránky: ma6mqrz

Více informací