V pondělí 28. ledna 2019 se žáci 1. a 2. třídy zúčastnili exkurze na integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě-Porubě na ulici Martinovská. Žáci si prohlédli šatny, kuchyň, ložnice, učebnu. Nejvíce je však zaujala tělocvična s horolezeckou stěnou a garáž. V ní si prohlédli hasičskou cisternu, plošinu i miniautobus. Na základě těchto zážitků se žáci zapojí do výtvarné soutěže ,,Požární ochrana očima dětí“.
Naše škola se pyšní mezinárodním titulem Ekoškola. Jedno z témat, kterým se dlouhodobě zabýváme je zkvalitnění školního prostředí. Ve všech třídách máme přes topnou sezonu zprovozněny čističky vzduchu. Větráme krátce pro úsporu tepelné energie. Nastává otázka, zda nedochází ke zvyšování koncentrací CO2 ve třídách během výuky, které mohou negativně působit na zdraví a psychiku žáků ). V novém projektu Vím, co dýchám jsme díky dotace Krajského úřadu moravskoslezského kraje zakoupili laboratorní senzory se základními měřidly prachu, CO2, teploty, UV záření, atd. V rámci badatelského vyučování monitorujeme se žáky kvalitu ovzduší nejen ve třídách, ale i venku. Nyní, během topné sezony navštěvujeme se zástupci Ekotýmu mateřské školy a s dětmi měříme kvalitu ovzduší. Naši žáci vytvořili pracovní listy se zpracovanými daty, které předáváme ve školkách.
V předvánočním adventním čase jsme se zapojili do dvou zajímavých projektů.
Prvním je celorepublikový projekt Ježíškova vnoučata, který je zaměřený na přestárlé spoluobčany žijící v pečovatelských domech. Na Vánoce dostanou dárek a my, děti, do těchto balíčků vyrábíme vánoční a novoroční přání. Každá třída výtvarně zpracovávala jiný typ přání. Myslíme, že se nám přání docela povedla, a doufáme, že dědečkům a babičkám udělají radost.
Do druhého projektu – Výstava betlémů – jsme letos přispěli už pošesté. Žáci od první až po devátou třídu vyráběli vánoční ozdoby, dekorace i betlémy. Nejzdařilejší výtvarné práce jsou vystaveny v prostorách radnice Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na náměstí Dr. E. Beneše společně s výrobky žáků jiných škol. Na výstavu jsme zašli podívat nejen my, osmáci, ale i žáci ostatních tříd. Všechny práce se nám moc líbily, doslova na nás dýchlo kouzlo Vánoc.
Dne 5. 12. navštívil naše žáčky I. stupně Mikuláš i se svou družinou andělů. Po cestě do školy se k nim přidali čerti. Naštěstí máme u nás (snad) jen hodné děti a čerti velmi brzy odešli s nepořízenou. Andělé s Mikulášem si vyslechli básničky a písničky dětí, dostali také pěkné obrázky. Za odměnu dětem nadělili sladkosti a popřáli krásný advent i vánoce. A našim deváťákům děkujeme (oni ví za co).
Dne 23. listopadu 2018 jsme v celé naší škole realizovali projektový den „Moje místo na Zemi“. Celý program pro žáky připravil náš ekotým. Všechny činnosti se týkaly tří základních oblastí, kterými se v rámci Ekoškoly zabýváme: biodiverzita, odpady a prostředí školy. Získávali jsme nové informace z časopisů a knih, z webových stránek i z naučných dokumentů. Zjišťovali jsme názvy pokojových rostlin, které máme ve třídách. Vytvářeli knihy, plakáty, jmenovky květin ve třídách a jiná výtvarná díla.
Během dopoledne se také všichni naši žáci spoluúčastnili dlouhodobého projektu „Vím, co dýchám“. Jedná se o badatelské vyučování zaměřené na kvalitu ovzduší ve třídách. Z grantu KÚ MSK jsme zakoupili měřící přístroje vhodné pro práci žáků. Zaměřili jsme se na koncentrace CO 2 a prachových částic. Výsledky měření jsme následně vyhodnocovali.
Závěrečnou činností byla tvorba třídních Ekokodexů – souhrnů pravidel pro zlepšení životního prostředí, na kterých se dohodli žáci jednotlivých tříd a která chtějí dodržovat.
Žáci první třídy mají za sebou už tři měsíce ve škole. Učí se číst, psát, počítat, poznávat svět kolem sebe. To vše se děje ve vyučování, které probíhá klasicky ve třídě, ale i v okolí školy – příroda se poznává nejlépe venku, v parku. Ve třídě se prvňáci věnují práci v učebnicích, sešitech, písankách, plní úkoly na interaktivní tabuli, skládají z písmen slabiky, slova, počítají s kaštany, prohlíží si obrázky, učí se hodně mluvit a vyjadřovat o věcech kolem sebe. Cvičí, zpívají, recitují, kreslí, malují, zhotovují různé výrobky. Účastní se školních projektů – výročí vzniku republiky, zvířata v okolí školy. V listopadu navštívili knihovnu, připravili ozdoby na výstavu na radnici našeho obvodu, pekli a zdobili perníčky. Prvňáčci, škola je úžasné místo, které vám umožní spoustu věcí poznat a naučit se je, které vám dá možnost poznat nové kamarády. Ať se vám ve škole líbí a chodíte do ní stále rádi.
Dne 13. 11. 2018 vyvrcholil v Dolní oblasti Vítkovice (malý sál multifunkční auly Gong) projekt přeshraniční spolupráce základních škol z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a polské Ratiboře s názvem „Mezilidská komunikace – tváří v tvář bez internetu“. Hlavním bodem závěrečného setkání bylo představení 16 krátkých filmů natočených žáky v průběhu realizace projektu. Téma všech natočených filmů bylo shodné – srovnání různých životních situací s a bez mobilu/internetu/PC/Facebooku, hrozba kyberšikany apod. Filmy přímo na místě hodnotila odborná porota a autoři tří nejlepších si odnesli věcné ceny v podobě deskových her. Vítězné video bude také uveřejněno v reportáži TV Polar, která se závěrečného setkání projektu účastnila.
Školy zapojené do mezinárodního programu Ekoškola slaví v prvním listopadovém týdnu svůj den. Není Ekoškola jako ekoškola. Jak už název napovídá, snaží se ekoškoly o zlepšení životního prostředí, ekologicky šetrné hospodaření a propagaci udržitelného života, ale Ekoškolou se stanou, až když jednotlivé aktivity a akce propojí do smysluplného celku. Důležité pro Ekoškoly s velkým E je snaha ovlivnit u dětí jejich přístup ke světu, jejich vnímání problémů v okolí i ve světě a jejich chuť se aktivně zapojit do dění kolem nich. Být zapojen v největším vzdělávacím programu na světě vedoucím školy k udržitelnému životu a zlepšování životního prostředí tak klade na žáky a učitele nemalé nároky.
Ti nejúspěšnější se pak mohou pyšnit mezinárodním titulem Ekoškola symbolizovaným zelenou vlajkou. V České republice je těchto škol dokonce 167. A my jsme jednou z nich.
7. listopadu odpoledne jsme tedy oslavovali i s naším Ekotýmem. Navštívili jsme Keltičkovo muzeum, které je zaměřeno na historii těžby uhlí, kovářství a život v našem regionu v minulých obdobích. Toto muzeum se nachází v místech původní kovárny, kterou vlastnil kovář Keltička. Ten v roce 1750 jako první nalezl a využil uhlí k tepelným účelům.
Majitelé muzea pro nás měli nachystáno překvapení! K našemu ekoškolímu svátku jsme všichni dostali malý dáreček pro štěstí a v altánu u kovárny na všechny čekalo připravené pohoštění. Tímto chceme manželům Chodurovým poděkovat za krásné přijetí, odborný výklad i milé posezení.
Také naše škola se zapojila do všudypřítomných oslav vzniku Československé republiky. Ve čtvrtek 25. října se všichni žáci i učitelé naší školy zapojili do projektu 100 let naší republiky. Celý den jsme pracovali v 10 pracovních týmech s různým tematickým zaměřením (Státní symboly, České a slovenské písničky, Prezidenti, Co lidé nakupovali, vařili a jedli, Život na venkově, Osobnosti, vědci, vynálezci, První republika, Oblečení, móda, Školství, Peníze, měna, ceny zboží).
Žáci na 1. stupni vytvořili pracovní týmy po třídách, ale od 5. třídy jsme si mohli vybrat, které téma je nám blízké. Vznikly tak skupiny napříč třídami, což bylo pro nás nové a moc se nám taková práce líbila. Výsledkem bylo sestavení 10 různých publikací, které si můžeme prolistovat a pročíst, protože jsou vystaveny v přízemí školy.
V pondělí 8. 10. 2018 se sešli žáci 8. a 9. třídy (celkem nás bylo 18) s panem učitelem Kohútem a paní učitelkou Buksovou před naší školou a vyčkávali na autobus, který nás měl odvézt na Morávku. Za chvíli jsme už všichni seděli v autobuse, abychom si společně s žáky ZŠ Ostrava Matiční a polskými kamarády z Ratiboře užili týden plný natáčení filmů a ZÁBAVY. Hned druhý den za námi přijela outdoorová agentura se zábavným programem. Ve skupinách jsme hráli zajímavé hry. Např. lávové kameny, horolezecká výprava, discgolf, hledání banditů a jejich gangů a „objevování“ nového neznámého tvora s profesorem Pérákem a jeho asistentem. Nesmíme ale zapomenout na každodenní natáčení videí, což je hlavní náplní projektu. Těšíme se na závěrečné setkání všech účastníků projektu, které proběhne v ostravském Gongu 13. listopadu. Právě tam budou mít premiéru všechny naše krátké filmy a odborná i laická porota vyhodnotí nejlepší filmové snímky.
Ondřej Weiss, Lenka Kojdjaková, Eva Maria Uruba