V pátek dne 25. 10. si žáci osmé a deváté třídy zpříjemnili dopoledne posledního dne před podzimními prázdninami a navštívili výstavu pořádanou VŠB „Svět vědy“. Hned u vstupu všechny zaujala termokamera. Poté se nás ujala paní, která nás celou výstavou provedla, a nejdřív představila žákům na jednotlivých panelech přední české vynálezce jako byli například Otto Wichterle, Daniel Swarowski, František Křižík a jediného nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, který ji získal na osmnáctý pokus za objev polarografie.
Na celkem 27 panelech výstavy se naši žáci seznámili s tématy jako jsou například nanobrzdy, nanobarvy, analýza samovznícení, velmi je zaujaly paměťové kovy, které byly spojeny s názorným pokusem, jak tyto kovy fungují a jaké je jejich využití v medicíně, prohlédli si elektromobil Kaipan, chirurgický nástroj Ronja, který by měl v budoucnosti sloužit k zjednodušení a ke zmírnění následků klasických invazivních operací a na jehož vývoji vědci stále pracují, a mnoho dalších.
A co jsme si odnesli? Snad jediná myšlenka za celou výstavu: „Že když je vůle a talent, jednou se všechno podaří. Když ne na poprvé, tak na podruhé a když ne na podruhé,…tak na poosmnácté.“
V naší škole máme nové pěkné zdravotnické pomůcky pro výuku první pomoci (hlavně díky grantu nadace OKD, který jsme získali v r. 2011). Chceme se o ně podělit. V rámci projektu Dnů zdraví se také věnujeme i dětem v mateřských školách. Nyní jsme navštívili MŠ Blahoslavova. Děti předškolního věku si mohou za pomoci našich žáků vyzkoušet některé dovednosti zaměřené na zdravotnictví. Poslouchali si stetoskopem srdíčko, měřili si tlak, foukali do výdechoměru, vázali poraněnou packu, zkoušeli přenášet nemocné, povídali si o zdravé stravě a úrazech a zkoušeli resuscitaci figuríny (zde projevily zájem zapojit se i jejich paní učitelky). Jelikož mají děti většinou obavy z lékařů a sester, rozhodli jsme se, že zvolíme bílé oblečení, aby děti uvědomili, že ne vždy se musí bát „lidí v bílém“.Všechny předškolní děti, které splnily zadané úkoly (za každý úkol získávají do „Zdravotnického průkazu“ razítko) byly odměněny drobnými cenami a „Osvědčením pana doktora Gajdošíka“Tato aktivita je v mateřských školách vítaná. Problematika zdraví a zdravovědy se vyskytuje v předškolním rámcovém vzdělávacím programu a tímto projektem ji pomáháme mateřským školám naplňovat. Náš tým byl opět složen z „profesionálů“ VIII. ročníku pod vedením Mgr. Jany Dvořákové, který se již čtyři roky věnuje této problematice.
Před nedávnem jsem dětem oznámila, že naši školní družinu navštíví Briliantina….. skoro všechny děti neskrývaly nadšení a hlasitě mi daly najevo, jak se těší. Musím se ale přiznat, že jsem přesně nevěděla, o co jde. Možná nejsem jediná, ale ženská zvědavost ve mně zvítězila, a tak jsem netrpělivě čekala, na co, či na koho se ty naše dětičky tak hodně těšily. Po pár minutách jsem sdílela nadšení dětí, protože návrhy prstýnku pro Briliantinu, které všichni včetně chlapců vytvořily, byly úchvatné. Abych to ještě upřesnila, výše jmenovaná společnost vyrábí prstýnky podle výtvarných návrhů dětí z celé naší republiky. Samozřejmě ne ze všech, ale z těch, které děti označí za nejzdařilejší v hlasování na www.briliantina.com. Žáci se také zapojili do soutěží, her a zápolení, které pro ně Briliantina připravila, s vervou sobě vlastní. Nakonec ze všech návrhů byly vylosovány tři, které Briliantina odměnila dárkem. Teď, když vidím na prstech děvčat, ale i kluků, roztodivné tvary prstýnků, usmívám se, protože vím, čí je to práce….. Všechny fotografie lze shlédnout na www.briliantina.com v sekci Brili - tour 2013/2014.
My, prvňáci, jsme 2. září usedli do školních lavic s očekáváním, jaké to bude? Během prvních týdnů jsme se navzájem poznávali, zjišťovali, jak se jmenuje spolužák či spolužačka, jaká je paní učitelka. Snažíme se dodržovat pravidla a řád, který je nutný k tomu, abychom se ve škole cítili dobře. Už známe svá jména, také padla první pusa či bylo napsáno první milostné přáníčko. Učíme se znát první písmena, v matematice počítáme, porovnáme čísla, počítáme s čísly či kaštany, které jsme si nasbírali na vycházce. V tělesné výchově cvičíme svá těla, nejen v hudebce si zazpíváme, rádi kreslíme,tvoříme, vybarvujeme. V žákovských knížkách máme první jedničky. Budeme se snažit, aby jich bylo čím dál tím víc. Mámo, táto, snad nám s tím pomůžete!?
Dne 24. 9. jsme se žáky realizovali osvětovou kampaň pro rodiče na podporu zpětného odběru použitých baterií, elektrozařízení a světelných zdrojů v naší městské části. Během září jsme si se žáky VI. ročníku na toto téma povídali. Žáci vytvořili motivační plakátky. 24. 9. před naší školou proběhla samotná kampaň pod dohledem Barbary Jakubcové a Terezy Válkové z VIII. ročníku. Ve škole probíhaly třídní schůzky a ještě před nimi musel každý rodič absolvovat "kurz třídění elektroodpadu" .Dostal také informační text, aby nezapomněl, co s elektroodpadem.
Žáci 8. a 9. třídy ze ZŠ Gajdošova a Generála Piky, a se zúčastnili společně s polskou školou Gymnasium Raciborz pětidenního pobytu v Polsku v obci Istebna, kde se společně účastnily spousty her, jako jsou například: lezení po horolezecké stěně, kterou všichni úspěšně zdolali. Po spuštění se ze stěny jsme se vrhli na kola, a ti co měli dostatek síly vyjeli o pár kopců víc než ostatní. Naučili jsme se nordic walking (chození s holemi). Dvakrát přeplavali celý bazén a spousta dětí zdolalo vodní stěnu. Aby toho nebylo málo všichni se projeli na čtyřkolce, jak s instruktorem tak i sami.
Aktualizováno - pátek 13. září 18.00.
"Vše je tady v naprostém pořádku, polská strana má vše skvěle zorganizováno. Co se týče integrace polských a českých dětí (což je účel projektu) je vše nastaveno perfektně a zatím jsme nezaznamenali žádný byť náznak jakéhokoli problému", píše z Istebné v Polsku pan učitel Kohút. Zároveň sděluje, že žáci budou odjíždět v pátek 13. 9. ve 14 hodin z Istebné a předpokládaný příjezd ke škole je v cca 15.15.
Fotografie z pobytu si můžete prohlédnou na zsg.rajce.idnes.cz .
Detailní popis programu viz pokračování článku.
Prázdninám odzvonilo, a tak se všichni žáci, pedagogové i rodiče sešli na zahradě školy uvítat do školních lavic prvňáčky. Už tradičně se o malé školáky postarali ti nejstarší – deváťáci prvňáky přivedli na zahradu, kde byli slavnostně mezi ostatní žáky přivítáni paní ředitelkou Annou Krasulovou, třídní učitelkou Lenkou Báborovou a zástupcem zřizovatele školy paní Tichou. Školáčci dostali pamětní list, dárečky od městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Poté žáci z devítky zavedli prvňáčky do jejich třídy, která byla během prázdnin vymalována, vybavena novým nábytkem, lavicemi a židlemi.Paní učitelka nechala dětem i rodičům čas na rozkoukání, pořízení fotek z prvního dne ve škole, a pak děti ozdobila šerpami s logem školy. Všem popřála, aby se jim ve škole líbilo, aby se naučili spoustu nových věcí, byli pilní, pracovití a učenliví, aby si našli prima kamarády.
A toto přání směřujeme nejen prvňákům, ale všem žákům školy. Všem přejeme krásný školní rok 2013/2014.