Rodičovská iniciativa uspořádala pro děti, rodiče a kamarády společné bruslení. Na stadioně v Ostravě Porubě jsme se sešli 14.3.2015. Na začátku to vypadalo, že si nezabruslím. Zůstala jsem s neteří zamčená na záchodcích. Díky našim hodným žákům a rodičům mě z vězení
osvobodili a bylo možné vyrazit na led. Ledová plocha skvěle upravená, malí i velcí bruslaři ve svém živlu. Někteří vyzkoušeli první krůčky i pády na ledě, jiní s jistotou rejdili po ploše. Místa bylo pro každého dost a dost, protože se nás bohužel sešlo velmi málo. Kde jste byli, lenoši? Taková prima akce a Vy nikde! Děkujeme rodičům, kteří akci zorganizovali. Děkujeme všem, kteří přišli a udělali tak něco dobrého pro sebe. Sportu zdar!
Dne 10.3.2015 navštívili druháky strážníci městské policie. Přišli si pohovořit o důležitosti práce jejich kolegů hasičů. Žáci spoustu věcí už věděli, protože v září navštívili hasiče v Ostravě – Zábřehu a v hodinách prvouky jsme dané téma také probírali a důležitá telefonní čísla známe zpaměti. Co děti nevěděly, na to se bez ostychu zeptaly, vyzkoušely si, jak zavolat hasičům, policii, co vše říci, co dělat ve složité situaci, které nás mohou
v životě potkat. Za své výkony a spolupráci si děti na závěr vysloužily pexesa a samolepku s básničkou. Tu se musíme do příští návštěvy městské policie naučit. Brzy se do toho dáme. Jano a Jaromíre, překvapíme Vás.
V měsíci únoru jsme se zúčastnili výukového programu v Galerii města Ostravy – PLATO, který byl koncipován k výstavě mladé ruské autorky IRINY KORINY. Výstava se jmenovala Měřítka touhy a Irina v ní prostřednictvím svých objektů vrací intenzivní vztah ke konkrétním materiálům – používá pestrobarevné ubrusy, tapety, obleky fanoušků sportovních klubů, větve, suché pečivo atd. Zajímají jí metafory, touhy, vize a relikty minulosti. Žáci se o jednotlivých objektech nejen bavili, pracovali s pracovními listy, ale také si sami vytvořily originální „info-grafiky“ z různých materiálů. Své práce poté představili a prezentovali spolužákům.
První čtvrtek měsíce března se pro všechny děti školní družiny proměnil v karnevalový rej. Téměř všechny děti měly připraveny krásné masky. Nechyběla čarodějnice, břišní tanečnice, princezna, mušketýr ani kouzelník. Hned zpočátku děti představily své masky, někteří přidaly i taneční kreace a vzájemný souboj meči. Poté následoval průvod školou, žáci II. stupně si tak mohli zavzpomínat na staré dobré bezstarostné časy.
Děti soutěžily v různých disciplínách, o které byl velký zájem. Jakmile zazněla hudba, všichni se pustili do tance a správného karnevalového „ řádění“. Nezávislou porotou jedné maminky a paní učitelky bylo vybráno deset nejhezčích masek, které byly odměněny . Na závěr byla pro děti
připravena tombola, snad každý našel ve svém balíčku něco, co ho nadchlo a uspokojilo. Poděkování patří i paní učitelce Mgr. Lence Báborové, že přišla mezi nás a svého úkolu fotografky se opět zhostila na výbornou.
Dne 26. 2. 2015 proběhlo školní kolo mezinárodní matematické soutěže PANGEA, která je určena žákům 4. – 8. ročníku. Soutěž vznikla za účelem podpořit motivaci žáků a přispět tak k rozvoji vztahu k matematice a schopnosti aplikovat dovednosti v různých situacích. Soutěž byla založena v roce 2007 v sousedním Německu. Ve školním roce 2013/2014 se jí účastnili žáci ze 17 evropslých zemí. Česká republika se do tohoto projektu zapojila v roce 2014. Naše škola byla k projektu letos poprvé přizvána.
Z každé třídy byli vybráni zástupci, kteří si tuto náročnou soutěž mohli vyzkoušet. Jejich práce se následně odesílají do Prahy, kde dojde k vyhodnocení.
Naše škola je zařazena mezi partnery projektu č. CZ.1.07/1.300/51.0006 s názvem „Pedagog a tablety ve výuce“ v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Cílem projektu je podpora profesního rozvoje pedagogických pracovníků na ZŠ a SŠ ve využívání ICT ve výuce prostřednictvím školení a dalších vzdělávacích aktivit pomocí moderních dotykových zařízení v období 2014-2015. Projekt tak reaguje na výsledky provedeného průzkumu k využití moderní ICT mezi ZŠ a SŠ.
Projekt se skládá celkově ze sedmi klíčových aktivit, které na sebe plynule navazují. V první aktivitě budou proškoleni ředitelé základních nebo středních škol/vedoucí pracovníci z 50 zapojených škol v celkově pěti oblastech, které jim usnadní využívání a integraci ICT do života jejich školy. Následující aktivity jsou věnovány podpoře a mentoringu pedagogických pracovníků školy. Další aktivity projektu jsou určeny především praktickým informacím a činnostem, se kterými budou pedagogové prostřednictvím školení a workshopů seznámeni, a které jim pomohou při přípravě výukových programů. Všechny vzdělávací aktivity a činnosti budou prováděny kvalifikovanými mentory
a lektory.
Mgr. Krasulová Anna, ředitelka školy
Dne 12. 2. 2015 absolvovali žáci IX. ročníku praktickou výuku fyziky na Střední škole elektrotechnické Ostrava, Na Jízdárně. Dopolední blok se skládal ze dvou částí: pájení dvou světelných diod, které se po správném sestavení měly rozblikat a programování robotů – v našem případě autíček. Někteří žáci v sobě těžce hledali výdrž pro jemnou elektrotechnickou práci. Někteří byli naopak velmi mile překvapeni, jak jim jde tato práce od ruky. Největším talentem byla Karolína Lasáková. Žáci byli s exkurzí spokojeni, seznámili se s prostředím střední školy a uvědomili si co obnáší studium na této škole. Všichni závěrem konstatovali, že tato exkurze byla nejen příjemná, ale také přínosná.
Dne 10.2 2015 proběhla na naší škole v galerii „Na chodbě“ vernisáž výtvarných prací žákyně deváté třídy Lenky Brázdilové. Na svých obrázcích představuje svou tvorbu, která se zabývá stylem ANIME.
Anime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. V Japonsku nabývá manga významu animace i komiksu. Anime je zvykem dělit na TV seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí. Anime je širokou paletou uměleckých stylů. Jejich typickými rysy jsou většinou velké, kulaté, roztomilé oči, a postavy stylizované v rozmanitých scénách a příbězích, zaměřené na širší publikum.
Lence tímto děkujeme za poskytnutí jejích prací, panu učiteli Kohútovi za nainstalování celé výstavy, i všem ostatním, kteří se na přípravě výstavy podíleli, a Vás ostatní tímto ještě zveme do jejího kouzelného světa …
Zveme srdečně širokou veřejnost na vernisáž výstavy s názvem Anime. Autorka Lenka Brázdilová je talentovanou studentkou deváté třídy naší školy. Vernisáž se koná v úterý 10. února od 16 hodin v prostorách Galerie Na chodbě. Zváni jsou všichni příznivci nejen výtvarného umění.
Anna Krasulová, ředitelka školy
Žáci deváté třídy se zúčastnili projektu, jehož náplní byla soutěž v praktických dovednostech. Projekt byl realizován ve spolupráci s odbornými učilišti a středními školami. Naši žáci si ve dvou družstvech vyzkoušeli zapojit elektrický obvod, orýsovat a nastříhat plech, namíchat drink, udělat palačinku, sestrojit a spojit hřebíky dřevěnou krabičku, řezat a lepit keramické obklady a mnoho dalších dovedností. Soutěžní den byl náročný, ale všichni se s úkoly statečně poprali. Mnozí si uvědomili, že se blíží pololetí a čas vyplňování přihlášek na SŠ. Projekt byl zaštítěn společností Arcelor Mittal a Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje.