Po dvouleté pauze jsme se konečně dočkali! V sobotu 12. února žáci 2. stupně naší školy odjeli z Ostravy směr Horní Lomná na dlouho očekávaný ozdravný pobyt. Do hotelu U Studánky jsme přijeli odpoledne a byli jsme rozděleni do pokojů......
Poslední aktivitou česko-polského projektu Výchova ke zdraví byl dlouho očekávaný lyžařský kurz. Byla to velkolepá akce, které se zúčastnily čtyři ostravské základní školy a dvě školy polské, celkem asi 90 dětí. V pondělí 7. února jsme se všichni sešli v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích, kde jsme byli ubytovaní až do pátku 11. 2. V úterý, středu a čtvrtek jsme se plně věnovali výcviku, někteří se učili jezdit na lyžích, jiní na snowboardu. Sjezdovka na Ski Malenovice a Ski Mezivodí se nám líbila a instruktoři byli v pohodě. Co jsme si ale opravdu užívali, byl super kolektiv.
Po jednání vlády dne 29. prosince 2021 platí pro testování dětí, žáků a zaměstnanců škol a školských zařízení následující: v období od 3. ledna 2022 do 16. ledna 2022 probíhá antigenní testování dětí a žáků 2x v týdnu, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek; není-li pondělí nebo čtvrtek vyučovacím dnem, provede se preventivní testování první vyučovací den následující po tomto dni,...
V pondělí 29. 11. 2021 se naše šestá třída s panem učitelem Kohútem vydala do Fajné dílny ve Vítkovicích. Bylo to opravdu dobré. Nejdříve nám rozdali pláště, vypadali jsme jako z Harryho Pottera, a pak jsme si řekli pravidla: chováme se bezpečně, všichni si tykáme, lektorům říkáme Bedřichu nebo Bedřiško. Rozdělili jsme se do 4 skupin (vždy po třech žácích) a na stanovištích jsme si postupně vytvořili čtyři výrobky. Srdíčko – navlékali jsme na drát korálky a zaoblili jsme ho do správného tvaru. Kompostér – přivrtali jsme k sobě desky a vytvořili takovou boudu. Nabrali jsme do ní hlínu a vložily žížaly. Bonbonovač – skleněnou krabičku jsme přivrtali ke dřevu a dovnitř nasypali bonbony. Náramky – ty jsme si ušili z látky. Nakonec jsme soutěžili o ceny. Moc se nám ve Fajné dílně líbilo.
Celoměstské literární a výtvarné soutěže „Děti dětem“ se v roce 2021 zúčastnilo více jak šedesát žáků z 10 ostravských základních škol. Žáci psali příběhy, básně, pohádky, doplnili je krásnými ilustracemi, a tak světlo světa spatřila další kniha Děti dětem, která bude těšit děti i dospělé. Bohužel v současné době, která je ovlivněna covidovými opatřeními, se malí autoři nemohli setkat a nemohlo být uskutečněno slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni vítězové, účastníci soutěže byli odměněni diplomy a upomínkovými předměty, každá škola obdržela dvě knihy Děti dětem. Chceme poděkovat všem tvůrcům za jejich tvořivost, nápady, snahu, Statutárnímu městu Ostrava za finanční dotaci, díky níž byla celá akce zabezpečena. Věříme, že kniha plná pohádek, příběhů a básniček bude dělat radost mnoha dětem i dospělým, stane se společníkem dětí v jejich volných chvílích, že ve školách bude inspirací pro další nové autory.
72 hodin je celorepubliková akce, která je v průběhu tří dnů (letos v termínu 14.–17. října) naplněna spoustou dobrovolnických aktivit pro druhé, přírodu či okolí. Žáci IX. ročníku s vyučujícími Mgr. Janou Dvořákovou a Mgr. Petrem Kohútem se k akci připojili ve čtvrtek 14.10.
Rozhodli jsme se, že v letošním roce podpoříme biodiverzitu naší školní zahrady (jedná se o jedno z témat Ekoškoly, které ve škole rozvíjíme). Přes nadaci Partnerství (akce Sázíme budoucnost) jsme si objednali ovocné stromy (jabloň, hrušeň, třešeň) a keře (šeřík, jasmín, motýlí keř). Tyto dřeviny jsme vysázeli na školní zahradu. Sázení bylo přijato s nadšením žáků. Pro všechny to bylo prvé v životě, kdy měli možnost zasadit strom.
Vážení rodiče,
z důvodu karantény v 6. třídě, kterou nařídila Krajská hygienická stanice Ostrava, bude výuka zajištěna distanční formou. Online hodiny budou probíhat v prostředí MS Teams, materiály k výuce budou k dispozici v systému Škola OnLine. Distanční výuka je povinná pro všechny žáky. Omlouvání nepřítomnosti na online hodinách se řídí školním řádem.Při problémech s přihlášením kontaktujte třídní učitelku na mail: storkanova@zsg.cz.
Ve čtvrtek 14. října se 40 žáků a žákyň z naší školy vypravilo v rámci projektu OP VVV šablony na exkurzi do Záchranné stanice volně žijících živočichů v Bartošovicích. Program exkurze byl rozdělený do několika bloků. Ve vnitřních expozicích, které jsou věnovány krajině Poodří, si žáci prohlédli rostliny i živočichy listnatého lesa, okolí toku Odry i pohled pod hladinu stojatých vod. Velký ohlas měli vycpaní živočichové a interaktivní dotykové panely nabízející podrobné informace o minulosti i současnosti Poodří, o krajině, rostlinách i zvířatech. V zahradní části jsme si prohlédli geologickou expozici, model toku řeky Odry, budky pro ptáky, úkryty pro ježky, jezírka, úkryty pro samotářské včely a úl pro čmeláky. V přednáškovém sále pro nás lektoři připravili výukový program na téma „Od vajíčka k mláděti“. Program byl doplněn projekcí obrázků a nahrávkami hlasů ptáků. Takzvanou třešničkou na dortu byla prohlídka venkovní expozice živých zvířat. Žáci se seznámili s více než 30 druhy živočichů – zejména ptáků. Jde o trvale handicapované jedince, které nelze vypustit do přírody. Největší ohlas mělo krmení vydry říční. Žáci odjížděli plni dojmů a krásných zážitků.
Žáci osmé a deváté třídy se v termínu 4. 10. – 8. 10. účastní mezinárodního projektu česko-polské příhraniční spolupráce, hrazeného Evropskou unií. Vybraní žáci se účastní týdenního pobytu v Polsku, Beskydy, Istebna. Cílem projektu je integrace našich žáků s žáky polského partnera, základní školy z Racibórze, prohloubení znalostí a dovedností o zdravém životním stylu. Žáci si vyzkouší různé fyzické aktivity, turistiku, nordic walking, jízdu na horských kolech, lezení na umělé stěně, běhání, plavání atd.. Žáci se také hlouběji seznámí s polskou kulturou, tradicemi, zvyky.
V úterý 21. září se 40 žáků a žákyň z 2. stupně naší školy vypravilo v rámci projektu OP VVV šablony na exkurzi do Frýdku-Místku. Autobus nás vyložil na frýdeckém náměstí, které se jmenuje Zámecké náměstí. A skutečně v horní části náměstí se nachází zámek, kam jsme hned zamířili.
Tam jsme se setkali s panem lektorem Mgr. Bc Markem Weissbrodem, který nás zámkem provedl, seznámil nás s jeho historií i současným využitím. Po hodině jsme se odebrali na prohlídku expozice Beskydy – příroda a lidé, poznání krajiny Beskyd a Pobeskydí. Prohlídka vůbec nebyla nudná, protože téměř v každé z asi 20 místností byla nějaká interaktivní ukázka. Nejvíc se nám líbilo poznávání zvuků ptáků i jiných zvířat a pobyt v jeskyni.
Potom se nás ujal pan lektor Mgr. Jaromír Polášek a společně jsme se vydali na malou procházku Frýdkem. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí nejen o historických budovách, ale také o současné výstavbě a plánech do budoucna. Prohlídku jsme zakončili u kašny na Zámeckém náměstí, kde jsme měli čas i na krátkou svačinu.
Nakonec pro nás opět přijel autobus a my jsme plni dojmů dojeli až ke škole.