Jako "světlušky" jsme si připadali všichni, kteří jsme v úterní podvečer vzali do rukou lampiony a šli se projít do parku u naší školy. Náš "světluščí" pochod jsme zakončili malým ohňostrojem a překvapením, které se zčistajasna objevilo na obloze. Ten, kdo s námi byl, ví, a vy ostatní můžete hádat...?
8. 12. - přidány nové fotografie!
Díky sponzoru CDU sport – volný čas o.s. se mohlo 10 žáků naší školní družiny zúčastnit ozdravného pobytu v solné jeskyni v Ostravě Výškovicích. Děti navštívily jeskyni čtyřikrát a pobyt v ní trval vždy hodinu. Solná jeskyně díky svému mikroklimatu příznivě působí na řadu onemocnění. Pomáhá při léčbě astmatu, alergií, senné rýmy nebo zánětů horních a dolních cest dýchacích. Je alternativou pobytu u moře. Relaxační kúra probíhá na pohodlných polohovacích lehátkách, při příjemné hudbě a osvětlení, při poslechu pohádek nebo klidné hře v malém pískovišti, kde písek je nahrazen solí. Toto vše napomáhá k celkovému uvolnění, příjemnému odpočinku a zlepšení nálady. Děti byly pobytem v jeskyni nadšeny. Děkujeme sponzoru za tuto akci.
Naše NSU vlastně začala už několik týdnů před její samotnou realizací. Řešili jsme téma kdo, kdy, co nakoupíme, co budeme jíst. Vybírali jsme přihlášky, peníze, motivy, témata.
V pátek 2. 11, jsme dopoledne absolvovali exkurzi v centru Ostravy, společně jsme si prošli a seznámili se s architektonicky významnými stavbami, např. Polským domem, budovou Konzervatoře, komplexem Nové radnice, Ostravskou Univerzitou na Českobratrské ulici, Evangelickým kostelem , Starou radnicí, palácem Elektrou, Domem umění …..
Samotnou NSU jsme zahájili po páté hodině odpoledne, my všichni, žáci osmé a deváté třídy jsme se postupně zabydlovali v hudebně, kde jsme měli „základnu“ . Učebnu jsme si upravili tak,abychom se mohli na velkém koberci společně utábořit k nadcházející noci. Děvčata se hrdinně jala nelehkého úkolu uvařit večeři. Večeře se podávala ve velkém stylu, řízek a hranolky. Školní bar nám posloužil jako kuchyně s jídelnou v jednom.
Ve dnech 15. až 17. října 2012 navštívili žáci třetí třídy naší školy Základní školu L. Novomeského v Trenčíně v rámci eTwinningového projektu. České a slovenské děti společnými silami v průběhu první třídy vytvořily videosoubor s pohádkou s ekologickým motivem Paní Voda. Děti se na své spolužáky - nyní už také třeťáky - velice těšily a vezly jim spousty dárků. Pondělní večer po příjezdu do Trenčína jsme se společně s dětmi ubytovali v příjemném penzionu Magnólia a těšili se na úterní dopoledne. To jsme strávili společně se slovenskými spolužáky a jejich paní učitelkou. Děti si mohly zadovádět ve školním bazénu a pak si ve třídě vzájemně rozdaly dárky a malé pozornosti a seznamovaly se. Také jsme si prohlédli školu a školní hřiště. Odpoledne jsme šli všichni na prohlídku Trenčianského hradu a společnou návštěvu zakončili v čajovně pod hradem.
72 hodin – Ruku na to
Ve dnech 12. – 14. října 2012 proběhly po celé České republice dobrovolnické projekty dětí a mládeže, které pomáhají zlepšit prostředí, ve kterém žijí. Probíhal 1. ročník projektu 72 hodin – Ruku na to.
Naše škola se jako jediná v Ostravě 1 do tohoto projektu zapojila. V pátek 12. 10. dopoledne se žáci VIII. ročníku pod vedením p. uč. Jany Dvořákové vydali do parku za naší školou. Zaměřili se na jeho čistotu.
Žáci se s elánem rozběhli po parku a soutěžili, kdo bude mít jako první plný odpadkový pytel. Díky této soutěži šla práce velmi pěkně od ruky. Překvapilo nás, že i když je park nový, lidé zde klidně vyhazují odpadky. Mezi nejlepší úlovky patřil plastový kanystr a lahev od alkoholu. Okolí laviček bylo většinou znečištěno nedopalky cigaret. Nasbírali jsme 6 plných pytlů odpadků.
Velmi nás překvapila návštěva reportérů z ČT1, kteří s námi udělali rozhovor. To bylo velké ocenění práce žáků, kteří si uvědomili, že i tímto malým činem se lze pozitivně zviditelnit.
Ve středu 5. 10. jsme si zahráli na pravěké lovce a umělce. V kožešinách jsme vypadali jako skuteční pralidé. Někteří z nás si donesli i oštěpy na mamuty. U ohně jsme si povídali o době kamenné, skládali tajemné ornamenty, malovali jsme uhlem a tvořili nádoby a sošky zvířat z hlíny. Abychom přece jen nezaháleli, počítali jsme šifrované příklady a luštili obrázkové písmo.
Další fotografie naleznete ve fotogalerii.
Mgr. Radka Aniolová a žáci 4. třídy.
V termínu 15. – 17. října 2012 pojedou žáci 3. třídy, kteří spolupracovali na eTwinningovém projektu s názvem Paní Voda, do slovenského města Trenčín na seznamovací pobyt s žáky partnerské školy. Pobyt je celý hrazen z prostředků Domu zahraničních služeb, naše škola na něj získala 40 000 Kč. Žáci budou mít uhrazenu dopravu, ubytování, stravu a pitný režim
Tak a je tady nový školní rok 2012-2013 .
Prázdniny nám utekly a děti se vrátily do školních lavic. Nekrásnějším dnem pro prvňáky bylo pondělí 3.9.2012. Všichni se už těšili, co je ve škole čeká. Na naší škole ZŠ Gajdošova bylo uvítání prvňáků ohromující. No posuďte sami a mrkněte na náš web! Prvňáci byli pasováni v krásných talárech na školní zahradě. Nechyběly pamětné listy a drobné dárky, které dětem předával místostarosta našeho městského obvodu Tomáš Kuřec a paní ředitelka naší školy Mgr. Anna Krasulová.
Ve třídě děti uvítala paní učitelka Mgr. Margit Lazarová. Krásné šerpy pak zdobily naše prvňáky při odchodu domů.
Děkujeme za krásný zážitek paní vychovatelce Ywetě Křížkové, která toto pasování vtipně moderovala.
Naše škola se v dubnu a květnu účastnila sportovního klání nazvaného „Oranžový Pětiboj“, které pořádala Nadace ČEZ. Této soutěže se účastnilo pouze 200 škol z celé ČR a my jsme byli mezi nimi. Všichni žáci školy museli absolvovat pět sportovních disciplín: skok daleký z místa, člunkový běh, račí chůze, hod na koš a skoky přes lavičku.
Žáci I. stupně získali 15. Místo
Žáci II. stupně 18. Místo
Výsledky jednotlivců jsou následující:
I stupeň II. stupeň
1. Ondra Sviták 1. Nicolas Olma
2. Silvestr Prieboj 2. Jan Herman
3. Ruda Ščerba 3. Lukáš Mádr
Pohádky dětí dětem
V letošním školním roce se uskutečnil 14. ročník soutěže Pohádky dětí dětem. I letos byl zaštítěn grantem Statutárního města Ostravy, za který mnohokrát děkujeme.Vážíme si této podpory ze strany města.
Žáci základních škol (rozděleni do dvou kategorií: 1.- 5. ročník, 6. – 9. ročník) mohli projevit svůj talent na poli literárním či výtvarném. Stali se tak spisovateli, kteří vytvořili nové pohádky. Jako námět dětem posloužily osudy zvířátek, vodníků, čarodějnic či víl, nebo osudy obyčejných věcí jako je hrníček a šátek. Ilustrátoři doplnili příběhy zajímavými a pěknými obrázky. Díky jejich společnému úsilí vznikla v pořadí již čtrnáctá kniha pohádek, jež bude rozdávat radost dětem i dospělým.
Slavnostní vyhlášení vítězů se uskutečnilo 12. 6. 2012 v prostorách naší školy. Vítězové i ostatní soutěžící obdrželi diplomy a ceny, každá škola dostala knihu pohádek. Společně jsme prožili příjemné „pohádkové“ odpoledne, které zpříjemnily melodie z pohádek zahrané na flétny a ukázky z tvorby vítězů.
Děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili, a již nyní se těšíme na další ročník soutěže.
Přejeme krásné, „pohádkové“ léto.