V rámci projektu „ Po stopách historie česko-polského pohraničí” v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česko – Polsko 2007 - 2013 se ve dnech 20. - 24. října 2014 uskuteční aktivita 2 - pobyt v České republice a poznávání česko - polského pohraničí na české straně. Ubytování je pro účastníky zajištěno v hotelu U přehrady v obci Morávka v Beskydech.
Harmonogram akcí je uveřejněn v příloze článku.
Třetí zářijový týden školního roku 2014/2015 byl ve znamení netradiční výuky – návštěva filmového představení, učení ve škole spojené s vycházkou, exkurze k hasičům či do areálu hornického muzea na Landeku. Mohlo by se zdát, že se prvňáci a druháci moc neučili, ale opak je pravdou. Na jednotlivých akcích se děti poznávaly, navazovaly kontakty, získávaly informace o sobě, učily se vzájemně si pomáhat. Filmové ztvárnění pohádky – učivo českého jazyka, na kterém si druháci procvičili abecedu a počty. Exkurze v záchranném integrovaném systému – zde jsme zabrousili do učiva prvouky, které prostupuje mnoha dalšími předměty. Na Landeku jsme v rámci tělesné výchovy protáhli svá těla, v rámci prvouky se dozvěděli pár informací o historii našeho města. Ředitelské volno a víkend posloužily k odpočinku a domácí přípravě na další dny v naší škole, zkrášlené novými okny a zbrusu novým „kabátem“.
Ve čtvrtek 18. 9. 2014 se žáci naší školy vydali na 3. nejvyšší místo v Ostravě-haldu Ema, která se tyčí nad Slezskou Ostravou ve výšce 315 metrů nad mořem. Sraz byl u školy v 8:30 hod. K vytčenému cíli žáci dorazili různými cestami. Mladší žáci (3.- 5. třída) prošli pěšky centrem Ostravy, přes Sýkorův most kolem Slezskoostravské radnice a Keltičkovy kovárny až na vrchol. Starší žáci (6.- 9. třída) se vydali z výstaviště Černá louka po žluté značce přes lávku kolem Slezskoostravského hradu. Cestou si četli naučné tabule, které je seznamovaly s historií hornictví na Ostravsku i s přírodními krásami tohoto místa, sbírali kaštany nebo se kochali nádherným výhledem na Ostravu. Až těsně před vrcholem jedna skupinka ztratila žlutou značku, ale nakonec se všichni setkali na samotném vrcholku ,,ostravské sopky“. Byl to jedinečný zážitek, který mnozí zažili poprvé v životě. Protože bylo nádherné počasí, výhled na město Ostravu byl úchvatný. Posilněni vydatnou svačinou se žáci vydali na zpáteční cestu ke škole. Za odměnu, že všichni zvládli náročný výstup, si u stánku koupili velkou porci zmrzliny. Litovat mohou jen ti, kteří se výletu nezúčastnili.
Dne 16. 9. 2014 navštívili všichni žáci naší školy integrované záchranné středisko v Ostravě - Zábřehu. Hasiči nás celou budovou provedli a zodpovídali na naše všetečné otázky. Největší atrakcí byla garáž plná různých dopravních a záchranných vozidel. Některá jsme si mohli přímo osahat. Také jsme nakoukli k heliportu, kde je stále k akci připraven vrtulník.
Naše škola se zapojila do projektu „ Po stopách historie česko-polského pohraničí” v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česko – Polsko 2007 - 2013. Projektu se zúčastní žáci IX. a VIII. ročníku. V rámci první aktivity navštíví žáci Kladskou kotlinu v Polsku. Kladská kotlina „Kotlina Kłodzka” je geomorfologický celek a údolí v Kladsku, na jihu Polska, ve Středních Sudetech obklopené Orlickými horami, Bystřickými horami, Stolovými horami (Hejšovinou), Bardskými horami, Králickým Sněžníkem a Hanušovickou vrchovinou. Významnými městy v oblasti jsou Długopole-Zdrój, Kladsko a Polanica-Zdrój.
Na aktivitu 1 bude navazovat druhá část projektu (aktivita 2), která bude realizována v České republice v měsíci říjnu v oblasti Beskyd. Cílem je seznámení žáků nejen z Polské republiky s místními tradicemi, řemesly apod. . Cílem obou aktivit je prohloubení povědomí žáků o česko-polském příhraničí, poznat polské a české kulturně historické tradice, charakteristické pro příhraniční česko-polský region. Projekt „ Po stopách historie česko-polského pohraničí” je realizován za podpory Evropské unie v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce. Těšíme se na všechny účastníky projektu a dva týdny plné poznání a poznávání nového.
Bližší informace v pokračování článku ...
Motto:
"Nelituji žádného dne, kdy jsme byli na cestách!" M. Zikmund
Zahájení školního roku 2014/2015 na naší škole bylo pro nově příchozí prvňáčky opravdu velkolepé. Za doprovodu slavnostních fanfár vešlo 23 žáčků v krásných talárech do tělocvičny. Doprovázeli je symbolicky žáci 9. třídy, kteří budou navštěvovat naší školu posledním rokem.
V tělocvičně byli očekáváni svými rodiči, sourozenci a blízkými příbuznými, ale hlavně je vítala jejich nová paní učitelka Margit Lazarová. Všichni byli slavnostně pasování panem králem na školáky. Vše nejlepší do 1. ročníku jim pak popřála paní ředitelka Anna Krasulová a krásné dárečky předala společně s naším hostem zastupujícím zřizovatele – paní ing. Rychtárikovou, vedoucí odboru strategického rozvoje, školství a volnočasových aktivit. Tento pro ně významný den jim bude připomínat pamětní list, který obdrželi se zlatou medailí, která byla ale čokoládová, tak ji někteří snědli.
Tak ať se jim ve škole líbí a nosí samé jedničky!
27. června 2014 přišli žáci do školy, aby si převzali vysvědčení se známkami, které vypovídají o jejich znalostech, snaze, píli. Protože se škola v létě chystá na proměnu (nová okna, fasádu), byly již mnohé třídy zahaleny igelitovými pokrývkami. Tato skutečnost neubrala na slavnostním rázu předávání vysvědčení (případně pochval či důtek), těšení se na prázdniny. Těmi, kdo neopustí školu jen na letní období, byli deváťáci. A tak se i letos uskutečnil obvyklý rituál vyprovázení žáků z deváté třídy do světa. Za velkého halasu a potlesku mladších spolužáků i kantorů proběhli deváťáci školou v čele s třídním Jirkou Rafajem a zamířili vstříc své budoucnosti… Popřejme všem nádherné prázdniny, báječné léto a přejme si, ať se v září sejdeme ve škole, která bude zářit .
23. června 2014 proběhl na naší škole projektový den nazvaný Sportovně branný den aneb cvičení na ochranu osob za mimořádných událostí. Žáci školy soutěžili ve 4 - 5 členných družstvech na čtyřech stanovištích. Porovnali své dovednosti z oblasti zdravovědy, z řešení mimořádných událostí, fyzické zdatnosti. Na stanovištích vypomáhali nejstarší žáci z 8. a 9. ročníku. Nejzajímavějším stanovištěm pro žáky bylo určitě stanoviště Městské Policie, kde žáci soutěžili v chůzi na chůdách, ve skoku v pytli. Mohli si také vyzkoušet střelbu z laserové pistole na terč a ti starší si mohli nasadit tzv. opilecké brýle. Na závěr projektového dne byla vyhodnocena a odměněna nejlepší družstva z 1. a z 2. stupně.
Projekt EKOUČITEL probíhal během celého školního roku v rámci projektu RECYKLOHRANÍ, ve kterém je naše škola dlouhodobě přihlášena. Po splnění vyhlášených kritérií (tvorba a realizace ekologických projektů, realizace osvětové kampaně ve své městské části, plnění úkolů s ekologickou tematikou, atd.) byli vybráni k obdržení certifikátu EKOUČITEL roku 2013/14 ti nejlepší a pozváni na slavnostní a zážitkové vyhlášení výsledků. Všechny podmínky splnilo 30 kandidátů z celé České republiky. V Moravskoslezském kraji pouze Mgr. Jana Dvořáková ze ZŠ Gajdošova 9 v Moravské Ostravě. Vyhlášení a ocenění proběhlo ve dnech 19. 6. – 20. 6. 2014 v krásné přírodě Vysočiny – v poutním domě Křemešník. Kromě samotného vyhlášení probíhaly během akce workshopy s ekologickou tematikou a také exkurze ve společnosti Enviropol (prohlídka nejmodernější recyklační linky na elektrozařízení ve Střední Evropě).
Dne 24.6. se část naší 8. třídy zúčastnila výletu. Navštívili jsme nám velmi známé Beskydy a středisko Sepetná, kde jsme si užili vodní radovánky v místním bazénu, vířivce a na tobogánu. Poté jsme na dvou bowlingových drahách uspořádali přátelský zápas mezi družstvy holek a kluků. Po skončení jsme se vydali pěšky do blízké turistické chaty "U Zbuja", kde jsme naplnili svoje žaludky. Do odjezdu vlaku zbývala hodina a půl a tak jsme si lehli na louku a plně se oddávali zaslouženému odpočinku a rozjímání pod modrým nebem a horami. Den byl plný zábavy a my si jej maximálně užili.