V měsíci únoru jsme se zúčastnili výukového programu v Galerii města Ostravy – PLATO, který byl koncipován k výstavě mladé ruské autorky IRINY KORINY. Výstava se jmenovala Měřítka touhy a Irina v ní prostřednictvím svých objektů vrací intenzivní vztah ke konkrétním materiálům – používá pestrobarevné ubrusy, tapety, obleky fanoušků sportovních klubů, větve, suché pečivo atd. Zajímají jí metafory, touhy, vize a relikty minulosti. Žáci se o jednotlivých objektech nejen bavili, pracovali s pracovními listy, ale také si sami vytvořily originální „info-grafiky“ z různých materiálů. Své práce poté představili a prezentovali spolužákům.
První čtvrtek měsíce března se pro všechny děti školní družiny proměnil v karnevalový rej. Téměř všechny děti měly připraveny krásné masky. Nechyběla čarodějnice, břišní tanečnice, princezna, mušketýr ani kouzelník. Hned zpočátku děti představily své masky, někteří přidaly i taneční kreace a vzájemný souboj meči. Poté následoval průvod školou, žáci II. stupně si tak mohli zavzpomínat na staré dobré bezstarostné časy.
Děti soutěžily v různých disciplínách, o které byl velký zájem. Jakmile zazněla hudba, všichni se pustili do tance a správného karnevalového „ řádění“. Nezávislou porotou jedné maminky a paní učitelky bylo vybráno deset nejhezčích masek, které byly odměněny . Na závěr byla pro děti
připravena tombola, snad každý našel ve svém balíčku něco, co ho nadchlo a uspokojilo. Poděkování patří i paní učitelce Mgr. Lence Báborové, že přišla mezi nás a svého úkolu fotografky se opět zhostila na výbornou.
Dne 26. 2. 2015 proběhlo školní kolo mezinárodní matematické soutěže PANGEA, která je určena žákům 4. – 8. ročníku. Soutěž vznikla za účelem podpořit motivaci žáků a přispět tak k rozvoji vztahu k matematice a schopnosti aplikovat dovednosti v různých situacích. Soutěž byla založena v roce 2007 v sousedním Německu. Ve školním roce 2013/2014 se jí účastnili žáci ze 17 evropslých zemí. Česká republika se do tohoto projektu zapojila v roce 2014. Naše škola byla k projektu letos poprvé přizvána.
Z každé třídy byli vybráni zástupci, kteří si tuto náročnou soutěž mohli vyzkoušet. Jejich práce se následně odesílají do Prahy, kde dojde k vyhodnocení.
Dne 12. 2. 2015 absolvovali žáci IX. ročníku praktickou výuku fyziky na Střední škole elektrotechnické Ostrava, Na Jízdárně. Dopolední blok se skládal ze dvou částí: pájení dvou světelných diod, které se po správném sestavení měly rozblikat a programování robotů – v našem případě autíček. Někteří žáci v sobě těžce hledali výdrž pro jemnou elektrotechnickou práci. Někteří byli naopak velmi mile překvapeni, jak jim jde tato práce od ruky. Největším talentem byla Karolína Lasáková. Žáci byli s exkurzí spokojeni, seznámili se s prostředím střední školy a uvědomili si co obnáší studium na této škole. Všichni závěrem konstatovali, že tato exkurze byla nejen příjemná, ale také přínosná.
Dne 10.2 2015 proběhla na naší škole v galerii „Na chodbě“ vernisáž výtvarných prací žákyně deváté třídy Lenky Brázdilové. Na svých obrázcích představuje svou tvorbu, která se zabývá stylem ANIME.
Anime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. V Japonsku nabývá manga významu animace i komiksu. Anime je zvykem dělit na TV seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí. Anime je širokou paletou uměleckých stylů. Jejich typickými rysy jsou většinou velké, kulaté, roztomilé oči, a postavy stylizované v rozmanitých scénách a příbězích, zaměřené na širší publikum.
Lence tímto děkujeme za poskytnutí jejích prací, panu učiteli Kohútovi za nainstalování celé výstavy, i všem ostatním, kteří se na přípravě výstavy podíleli, a Vás ostatní tímto ještě zveme do jejího kouzelného světa …
Žáci deváté třídy se zúčastnili projektu, jehož náplní byla soutěž v praktických dovednostech. Projekt byl realizován ve spolupráci s odbornými učilišti a středními školami. Naši žáci si ve dvou družstvech vyzkoušeli zapojit elektrický obvod, orýsovat a nastříhat plech, namíchat drink, udělat palačinku, sestrojit a spojit hřebíky dřevěnou krabičku, řezat a lepit keramické obklady a mnoho dalších dovedností. Soutěžní den byl náročný, ale všichni se s úkoly statečně poprali. Mnozí si uvědomili, že se blíží pololetí a čas vyplňování přihlášek na SŠ. Projekt byl zaštítěn společností Arcelor Mittal a Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje.
2. ledna 1965 mohli lidé v naší zemi poprvé spatřit Večerníček. O d té doby se chlapec Večerníček příliš nezměnil, ale přibylo mnoho a mnoho nových večerníčkových příběhů. Druháci si s Večerníčkem užili v týdnu od 5. 1. 2015 do 9. 1. 2015. V hodinách českého jazyka se Večerníček objevil ve větách a školáci počítali slova, slabiky, určovali druhy vět. V hodinách čtení nahlédli do knih o Hurvínkovi, Bobu a Bobkovi, Machovi a Šebestové, Křemílkovi a Vochomůrkovi. Poznávali ilustrátory, především Radka Pilaře, autora postavy Večerníčka. Snažili se co nejlépe vybarvit omalovánky s večerníčkovými postavičkami. V matematice vypočítali příklady, které jim Večerníček poslal. O velkých přestávkách se druháci podívali na večerníčky animované, loutkové i hrané. Nejen v hudebce si o Večerníčkovi zazpívali. S písničkou se seznámili poslechem jejího provedení na youtube, ale také při poslechu staré, praskající gramofonové desky. Kluci i holky poznávali melodie večerníčkových příběhů, na interaktivní tabuli splnili řadu úkolů, zahráli si pohádkové pexeso. V pracovních činnostech poskládali papírovou čepici, Večerníčka si vyrobili a nakonec se za něj proměnili. Večerníčka jen tak neopustíme. Bude s námi v dalších dnech, můžeme jeho staré i nové příběhy sledovat každý den na televizních obrazovkách. Do dalších let mu přejeme, aby měl spoustu diváků, kterým bude přinášet radost a krásné pohádky.
Žáci druhé třídy v prosinci nelenošili. Nejenže se učili, plnili zadané úkoly, ale zažili také chvíle netradiční, sváteční. V pátek 5.12.2014 je ve třídě navštívil Mikuláš se svými pomocníky – čerty a anděly. Ještě tentýž den šli společně s prvňáky na Černou louku vyrábět vánoční ozdoby. Akci pořádanou Klubem Ámos si užili a domů si donesli pěkné výrobky. Cestou do školy si prohlédli nazdobené Masarykovo náměstí a svezli se vánočním vláčkem. Ve středu 17.12.2014 potěšili svým vystoupením plným písniček a básniček děti a paní učitelky v MŠ Hornická. I letos bylo toto setkání velmi milé a příjemné. Druháci ukázali, co se po dobu několika týdnů naučili. Hned další den – 18.12.2014 – zazpívali koledy v naší škole pro rodiče a hosty na vánočním jarmarku. Předvedli se jako skvělí prodavači, kteří umějí prodat to, co připravili sami nebo se svými rodiči. Na jarmarku se uspokojila skvělými dobrůtkami bříška návštěvníků, krásnými dárky srdíčka všech zúčastněných. Prosincový závěr roku se odehrál 19.12.2014 ve třídě u slavnostně prostřeného stolu se stromečkem. Společně jsme rozkrojili jablíčko, pouštěli ořechové lodičky, zazpívali koledy, pochutnali si na cukroví. Pak si druháci rozbalili dárky, podívali se na společné fotky z akcí celé třídy. Druháci se se školou rozloučili s vědomím, že se sejdou společně zase v roce 2015. Tak vše nej do tohoto dalšího roku
Ve čtvrtek 18. prosince 2014 se na naší škole konala již tradiční akce - vánoční jarmark. Jarmark jsme zahájili vánočním zpíváním na schodech. Děvčata a chlapci pod vedením p. uč. Buksové a Báborové zazpívali několik vánočních koled a písní a navodili tak kouzelnou vánoční atmosféru všem, kteří se přišli podívat. O hudební doprovod se postarala nejen paní učitelka Buksová hrou na kytaru, ale také členky kroužku hry na flétnu. Na housle hrála Tereza Priebojová a pěvecké sólo zpívala Kristýna Klečková. K našim zpěvákům se přidávali i naši hosté, rodiče, sourozenci, prarodiče našich žáků. Poté následoval vánoční jarmark. Třídy prodávaly nejen své vánoční výrobky, ale zajistily pro návštěvníky také bohaté pohoštění. Všude vonělo cukroví a zněly vánoční koledy. Všichni se těšíme na Vánoce.
V pátek 5.12. naši školu navštívil Mikuláš a rozdal svoji nadílku. Měl s sebou krásné anděly a velmi povedené čerty ….
V Česku a na Slovensku je v dnešní době při tzv. mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází v noci z 5. na 6. prosince. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem...