Žáci spojené sedmé, osmé a deváté třídy se zúčastnili projektového dne „Šetrný spotřebitel“. Celý projekt byl rozdělen do tří výukových jednotek. V první hodině jsme si všichni navrhli svoji ekostopu, kterou zanecháváme na planetě Zemi, zamysleli jsme se, které nerostné suroviny nejvíce ve svém životě spotřebováváme. Poté jsme si na webových stránkách www.hraozemi.cz spočítali pomocní dotazníku svou skutečnou ekostopu, zhodnotili, zda-li je věší nebo menší než u průměrného spotřebitele a navrhli opatření, jak svou ekostopu na Zemi zmenšit. V druhé hodině jsme zjistili, jak obyčejné výrobky, jako je káva, plechovka, mobil a chipsy ovlivňují naši spotřebu nerostných surovin. Jaký má dopad na přírodu dovoz a vývoz tantalu, hliníku, palmového oleje a kakaových bobů, které se používají při jejich výrobě. Zjistili jsme, co mají tyto suroviny společné a jaké my můžeme, jako spotřebitelé, vyvodit pro sebe důsledky jejich nadměrnou spotřebou. V poslední hodině jsme se seznámili se ekologickými značkami výrobků, které bychom mohli jako šetrní spotřebitelé ve svých životech preferovat. Takže už víme, co to pro nás znamená, když si koupíme: ekologicky šetrný výrobek, produkt ekologického zemědělství, produkt Fair Trade a FSC a proč jim máme dát ve svých životech přednost.
V pondělí 16. 11. se spojená skupina sedmé, osmé a deváté třídy vypravila na putování po Landecké naučné stezce. Prochází chráněným územím a informuje návštěvníky o přírodních zajímavostech či historii osídlení a dolování uhlí na Landeku. Naučná stezka začíná u brány do Hornického muzea Landek park a vede kolem celého areálu až po rozhlednu a Hradiště a vrací se kolem Odry zpět přes areál Hornického muzea k bráně.Naučná stezka obsahuje 14 informačních cedulí a je dlouhá 5 km. V areálu NPP Landek najdeme velkou koncentraci zajímavých památek. Byly zde nalezeny pozůstatky sídliště lovců mamutů se soškou Petřkovické Venuše vytvořené z krevele, stejně tak i důkazy o použití kamenného uhlí touto skupinou. Na vrcholu kopce jsme si prohlédli pozůstatky dřevěných palisád slovanského hradiště a dřevěnou rozhlednu. Zde jsme si také vyzkoušeli práci s buzolou – určování severu a azimutu. Na povrch zde vystupují produktivní karbonské vrstvy a každý se může podívat, jak takové uhlí na slunci vypadá.
Středa 18. 11.
Středeční den jsme zahájili rozcvičkou v klubovně. Po snídani jsme se rozdělili na dvě části, přičemž jedna polovina na půdě chaty hrála turnaj ve "víčkované" a druhá polovina vytvářela vernířovické příšery v jídelně z krabic, kartónu, pet láhví a jiných materiálů. Po svačině jsme se prostřídali tak, aby si všichni užili dopolední program. Po obědě, fazolové polévce a knedlíku se zelím a vepřovým masem žáci hlasovali v klubovně o nejlepší příšeru odzravného pobytu. Po odpoledním klidu jsme se vydali na procházku do Dančí obory, venku jsme zůstali až do setmění. Po odpolední svačině jsme se zabývali přežitím v přírodě. Po přednášce jsme shlédli poučný dokument. Večeře se skládala z čočkovoé kaše s párkem a okurkou. Po večeři jsme se všichni zúčastnili stezky odvahy a zazpívali jsme si s kytarovým doprovodem paní učitelky Jolany.
Fotografie naleznete na zsg.rajce.idnes.cz/
Čas plyne jako voda a už máme pondělí. Kam jsme se podívali a co jsme zažili během uplynulých dní? V pátek jsme navštívili ruční papírnu ve Velkých Losinách, v sobotu se uskutečnila večerní stezka odvahy. Neděle byla nádherně slunečná a hřejivá, a tak nic nezabránilo vyjížďce na koních. Dnes jsme se byli podívat na daňky a muflony v místní oboře. Když zůstaneme v budově, soutěžíme, hrajeme hry, podíváme se na pěkný film, trocha času je věnována i učení. Opět posíláme pozdravy domů.
Ozdravný pobyt žáků z 1. stupně je v plném proudu. Děti byly rozděleny do tří skupin, každá si zvolila svůj název, nakreslila svou vlajku a má také svůj pokřik. Program Bílých sov, Vlků i Tryskomyší je zaměřen na přírodu, zvířata, ekologii. Pro děti ho připravují jejich instruktoři: Pája, Vendy a Jakub. Děti již plnily úkoly zaměřené na vodu, vzduch, rostliny. Soutěží, sportují, hrají si. Krásná byla včerejší procházka po naučné stezce Švagrov. Každý den pan kuchař připravuje skvělá, velmi chutná jídla. Pro hladovce jsou k mání i přídavky.
Počasí je stále nádherné. Všechny děti jsou zdravé a v pořádku.
Rodičům, kamarádům a všem blízkým posíláme pozdrav z Vernířovic.
Fotografie na zsg.rajce.idnes.cz/
Milí rodičové.
Jsme na místě, dojeli jsme v pořádku. Jsme ubytováni, čeká nás ještě vybalování a zabydlení se. K nedělnímu obědu jsme měli řízek. Máme za sebou první vycházku. Sluníčko nás provázelo cestou a krásně svítilo i celé odpoledne.
Přejeme si, ať se máme báječně po celou dobu ozdravného pobytu.
Fotografie aktuálně na: zsg.rajce.idnes.cz/
Dne 22.10.2015 pořádala Rodičovská iniciativa při ZŠ Gajdošova Halloweenské odpoledne.Všichni jsme se sešli v jídelně školy,kde byly připraveny pro děti různé úkoly.Mohly si zkusit vyrobit strašáka,namalovat barvami na sklo dýni,vymalovat obrázek.Největší úspěch mělo samozřejmě dlabání dýní.Ty se moc povedly.Pro děti bylo připraveno pohoštění a také dostaly perníkovou odměnu.Odpoledne se nám moc vydařilo. Děkujeme všem dětem i rodičům za účast a těšíme se na další akce.
Žáci třetí třídy se již v dopoledních hodinách naladili na odpolední halloweenské tvoření s rodičovskou iniciativou. V hodině angličtiny si povídali o HALLOWEENU, poznávali nová slovíčka, tvořili papírové dýně. Téma se neslo dalšími vyučovacími hodinami. V pracovních činnostech si holky i kluci vytvořili pochoutku z párků – halloweenské prsty. Při práci s nožem dávali velký pozor, aby se pochoutkou nestaly právě jejich prstíky. Společně nazdobili stůl a každý si posléze pochutnal na prstíčku. V rámci českého jazyka se děti zaobíraly popisem postupu přípravy tohoto pokrmu. S anglickou písničkou a tanečkem je potěšil Matt, který prostřednictvím interaktivní tabule přišel s duchy, dýněmi, čarodějnicemi mezi děti. Happy Halloween!
Na začátku školního roku se v rámci výuky prvouky dozvěděli třeťáci spoustu informací městě Ostravě. Četli jsme si pověsti, prohlíželi obrázky, hledali informace v knihách i na webu, plnili úkoly na interaktivní tabuli. Ale nejlepší bylo, když jsme se na mnohá místa mohli podívat. Po exkurzi na Landek následovala další. Z věže Nové radnice jsme si Ostravu dokonale prohlédli z výšky. Procházkou kolem Ostravice jsme dorazili k soutoku řeky Lučiny a Ostravice. Cestou nakrmili kachny, poseděli s rybářem a vyzvěděli od něj, na co chytá, jaké ryby je možné v Ostravici ulovit. Děti hledaly známá místa v mapě, označily směr toku řeky, podle buzoly našly sever i další světové strany. Pevně věřím, že si „naša šumna Ostrava“ našla místo v srdcích malých školáků.
Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po čtvrté a to v termínu 8. – 11. října 2015. Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí do dobrovolnických aktivit a přesvědčit je, že jejich pomoc je potřebná.
Naše škola se do tohoto projektu zapojila již po třetí. Ve čtvrtek 8.10. se žáci IX. ročníku (pod vedením p. uč. Jany Dvořákové a p. uč. Petra Kohuta) dali do úklidu okolí školy a přilehlého parku. Počasí nám přálo a práce šla velmi pěkně od ruky. I když je park i okolí školy pravidelně uklízen, našli jsme přesto spoustu odpadků. Velké dilema nastalo u jedné z laviček, kde si pravděpodobně někdo zapomněl dvoje nové, ještě zabalené, boty. Po poradě jsme je raději zanechali na místě a snad se pro ně nový majitel vrátil. Celkem jsme nasbírali 7 plných pytlů odpadků.
Jako poděkování za tuto aktivitu si žáci mohli za symbolickou cenu 30 Kč objednat trika s logy projektu 72 hodin.