Jednoho březnového, předvelikonočního odpoledne se tělocvična naší školy proměnila v jarní tvořivou dílnu. Studenti Střední zahradnické školy v Ostravě se stali " vyučujícími" a my ostatní jejich žáky. Pod jejich vedením jsme vytvořili nádherné výrobky. Součástí této dílničky byla i prodejní výstava práce studentů. Mnozí z nás využili této nabídky a koupili si zajímavé kreativní předměty určené k velikonoční výzdobě.
Bylo moc prima strávit pěkné odpoledne s dětmi, jejich rodiči a vidět radost v očích a tvořivé zapálení nás všech.
Před Velikonocemi poměřili svou sílu, zdatnost a schopnosti žáci 1. stupně. Dne 22. 3. 2016 se velikonočního klání účastnili žáci 1., 2. a 3. třídy. Ve smíšených družstvech se snažili co nejlépe zvládnout úkoly, které voněly velikonoční tématikou: s ozdobenými kraslicemi běželi slalom, procházeli s pomlázkou bludištěm, skládali velikonoční pohlednice, snažili se zapamatovat mnoho velikonočních předmětů. Když se sečetly všechny body, vítěz byl jasný – stali se jím žáci 1. družstva (Dan, Denisa, Míša, Lucie, Samuel, podívejte se na fotografie). Ve stejný den soutěžili i žáci 4. a 5. třídy. V tělocvičně uspořádali turnaj v přehazované. Sportovní pole nejlépe ovládlo smíšené družstvo čtvrťaček - Denisa, Julie s Klárou a páťaček - Veronika, Radka s Evou. U kluků kralovalo družstvo v tomto složení: Adam, Luciano a Jakubové ze čtvrté třídy s Richardem a Jakubem z páté třídy. Následující den 23. 3. 2016 pokračovaly velikonoční turnaje na II. stupni. Ráno nastoupili chlapci do florbalového turnaje v šesti týmech. Všichni bojovali v duchu fair-play, atmosféra zápasů byla perfektní. A jak turnaj dopadl? Na prvním místě se umístil tým FC Barcelona ve složení Čonka R., Polhoš, Pospíšil, Prieboj, na druhém místě Gangsteři ve složení Josifidis, Kupka, Kunštatský, Holub a na třetím místě se umístil tým Gitano star: Kaláy, Tišer, Schwarz a Smělík. Po chlapcích se utkaly dívky v turnaji v přehazované. Nastoupilo pět týmů. Všechny děvčata se aktivně zapojily. A jak turnaj dopadl? Na prvním místě se umístil tým Broskve: Wrhelová, Janostyaková, Hlaváčková, Nárožná N., Nárožná A., Středová, Rusková. Na druhém místě se umístil tým Citróni a na třetím tým Oranges. Všechny žáky a žákyně chci ještě jednou pochválit za aktivní přístup k turnaji a skvělou atmosféru v průběhu turnaje. Předvelikonoční sportovní atmosféru jsme si všichni užili.
V pondělí 14. března 2016 jsme se vypravili na vlastivědnou exkurzi. Cílem byla Nová ostravská radnice a radniční věž. Hned ve vstupní hale se nás ujal průvodce Kuba a vyprávěl zajímavosti o historii a vzniku Ostravy, ale zaměřil se hlavně na radniční budovu. Potom nás provedl místnostmi, které běžně nejsou veřejnosti přístupné: Svatební místnost, Zasedací místnost zastupitelstva, Zasedací místnost rady města a místnost s kulatým stolem. Některé informace byly pro nás nové, například počet ostravských městských obvodů, ale někdy jsme průvodce Kubu překvapili dobrými znalostmi, třeba co patří mezi symboly státní moci. Za odměnu jsme se mohli svést výtahem páternoster, což bylo opravdu velké dobrodružství. A teď už nás čekala jen vyhlídková věž, na tu jsme se těšili nejvíc. Počasí nám přálo a byl krásný výhled. Dověděli jsme se, že díky 86 m vysoké věži se radnice stala nejvyšší radniční budovou v České republice a že radnice je zároveň největší radniční komplex v zemi.
Už se těšíme na další vlastivědnou výpravu.
Dne 3. 3. 2016 proběhla na naší škole preventivní akce: Měření krevního tlaku u žáků druhého stupně. Akce se zúčastnilo 75 žáků. Krevní tlak je jednou ze základních fyziologických funkcí, jehož normální funkce je pro zdravý život velmi důležitá. Normální krevní tlak je 120/80 Torr, u dětí školního věku cca 110/70 Torr. Pokud jsou u dítěte zjištěny trvale vyšší hodnoty krevního tlaku, narůstá riziko vzniku srdečních chorob do 50 let až
čtyřnásobně. Krevní tlak mění počasí, fyzická námaha, stres, fyzická kondice, únava, teplota, spánek, pitný režim a dokonce i rozdílné polohy těla. Měření u žáků šestých až devátých tříd prováděly žákyně 3. ročníku SŠ AHOL, oboru Ošetřovatel. U pěti žáků z celkového měření byly zjištěny
vyšší hodnoty-hypertenze. Žákům bylo nabídnuto kontrolní přeměření a doporučeno režimové opatření.
Ve dnech 7. 3. a 10. 3. se žáci VIII. tř. a IX. tř. zúčastnili interaktivní prohlídky výstavy Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě, která je koncipována k 90. výročí založení galerie. Program představil výběr z kolekce evropského a českého umění od roku 1500 až do 90. let 20. století. Program pro žáky se skládal z interaktivní prohlídky a tvořivé části, v níž jsme se ponořili do světa barev, tvarů, příběhů a formou dokreslované koláže si každý vytvořil vlastní obraz. Výstava Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje umělecká díla v jejich zlomových obdobích a vývojových proměnách. Výstava, která je koncipována k 90. výročí založení galerie, představuje reprezentativní vzorek z kolekce evropského a českého umění. Výběr má upozornit na pestrost a uměleckou kvalitu sbírek. Před kurátory stál nelehký úkol vybrat kolekci z více než dvaceti tisíc děl. V konečném výběru jsou proto zastoupena především sochařská a malířská díla, přestože galerie spravuje i kvalitní sbírku grafických listů. Program byl pro žáky velmi zajímavý, přínosný a obohacující.
V pátek 4. 3. navštívili žáci 1. třídy knihovnu v Mariánských Horách. Seznámili se s trpaslíkem Nezbedou, který je přivítal po „nezbedovsku“. Jak? No prostě tak, jak napovídá jeho jméno (křičel, běhal, rozhazoval věci a hlavně vyhazoval knihy z polic!!!). Žáci pak za pomoci a instrukcí
velitele trpaslíků, a také s pomocí chtějícího trpaslíka Nezbedy se polepšit, dávali věci do pořádku, hledali písmenka, řadili pohádkové postavičky do polic, řešili křížovku atd. Po splnění úkolů byli žáci pozvání do „Trpasličí sluje“, kde viděli postýlku trpaslíka Nezbedy, poslechli si také jeho nejoblíbenější pohádku, s jejíž pomocí vyluštili tajenku. Jako odměna jim byla předána trpasličí čepice s iniciálou, díky níž se stali pomocníky trpaslíků a ochránci knih. A co trpaslík Nezbeda? Polepšil se? Na to se už musíte zeptat dětí .
Nakonec byli dobrovolníci pasování na čtenáře a byla jim předána čtenářská průkazka s drobnými předměty. Dětem se v knihovně moc líbilo, a proto jim přeji, ať mají knihy rády a s nadšením v nich listují a čtou.
V pátek 12. 2. 2016 uskutečnili žáci 2. a 3. třídy exkurzi do OZA Kunčice. Již časně ráno byl přistaven autobus, kterým děti bezpečně odjely do OZA v Kunčicích. Tam následoval 2hodinový program, který probíhal zábavnou formou a děti informoval, jak mají třídit odpad. Děti se seznámily se skřítky – Plasťákem, Sklenářem a Papírákem, nechyběl ani skřítek Směsák. Teď už od nich bezpečně ví, do kterého kontejneru co patří. Děti chtějí chránit přírodu a mít pěkné životní prostředí. Nedovolí obru, který žije na skládkách, aby ho ničil. Děti soutěžily ve skupinách a získávaly body, na závěr výtvarně ztvárnily skládkového obra. Napětí vzrůstalo, body byly sečteny a vyhlášeny výsledky. Všechny družstva dostaly pěkné dárečky a vy se mrkněte na fotky, jak vše probíhalo a dopadlo!
V úterý 9. 2. 2016 se uskutečnilo na ZŠ Gajdošova školní kolo recitační soutěže. V prostorách hudebny se sešlo 22 soutěžících nižšího a vyššího stupně. V porotě zasedla paní učitelka Buksová, Černá a Lazarová, která soutěž uváděla. Žáky přišli podpořit i rodinní příslušníci a nechyběla ani paní ředitelka Krasulová.
A jak to všechno dopadlo? První místo v jednotlivých kategoriích vyhráli tito žáci:
Eva Rožańská (2. tř.), Lenka Kodjaková (5. tř.), Elizabeth Višovanová (7.tř) a Denisa Hlaváčková (9. tř.).
Tito žáci postupují do dalšího kola a budou reprezentovat naší školu.Všem soutěžícím gratulujeme! Nechybělo ani malé občerstvení, sladkost a diplom pro všechny.Děkujeme paní učitelce Báborové, že celou atmosféru soutěže zachytila svým fotoaparátem, a že můžete i vy nahlédnout, jak vše probíhalo.
Milí recitátoři, tak zase za rok na viděnou v naší škole.
„Živá knihovna povolání“ 20.1.2016. DOV, VELKÝ SVĚT TECHNIKY. Akce pro žáky IX. tříd základních škol. V areálu Velkého světa techniky měli žáci připraveny prezentace středních škol a praktické ukázky různých druhů povolání, např. policista, hutník operátor, strojvedoucí, obráběč kovů, chemický laborant, svářeč, programátor, projektant a jiné. Žáci si nejen mohli projít tyto jedinečné prostory a stálou expozici, ale také se zastavit u jednotlivých povolání.
„ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO“ 20. 1. 2016, K-TRIO Ostrava Hrabůvka. Soutěž v praktických dovednostech pro žáky základních škol IX. tříd, ve spolupráci s učilišti a středními školami. Žáci IX. třídy, soutěžili na 18 stanovištích. Byli rozděleni do dvou družstev a na jednotlivých místech si vyzkoušeli např. sestavit elektrický obvod, zabít kovářské hřebíky do podkovy, zaparkovat model traktoru na DO, orýsovat a vystřihnout výrobek z plechu, uvázat květinovou dekoraci, míchat nápoje, upéct palačinku, test ze zdravovědy atd.. Dámy se nechaly na závěr učesat, nalíčit a profesionálně vyfotit. Chválím všechny žáky, kteří reprezentovali naší školu a to úspěšně. 4. místo bylo velkým úspěchem a zároveň odměnou.