V pondělí 3. září 2018 definitivně odzvonilo prázdninám a škola se otevřela všem našim žákům. Poprvé do školních lavic usedli prvňáčci a poslední rok si užijí deváťáci. Ti také naše nejmenší dovedli do jejich třídy, popřáli jim, aby měli ve škole štěstí, samé jedničky, aby se jim dařilo. Jen to nejlepší prvňáčkům popřála paní ředitelka Anna Krasulová a třídní učitelka Lenka Báborová. Prvňáci převzali z rukou paní ředitelky pamětní list, dárečky od městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Domů si odnesli i učebnice, aby se hned od začátku mohli naplno zapojit do učení. Přejeme všem žákům naší školy, ať se jim daří, ať do školy chodí rádi. Všem učitelům přejeme hezký školní rok.
V sobotu 15. září 2018 je Celosvětový úklidový den, kdy se milióny lidí ve 150 zemích zapojí do úklidu svého okolí. Česká republika propojila tuto akci s projektem Ukliďme si Česko, které se pravidelně naše škola zúčastňuje. Dne 13. 9. 2018 žáci IX. ročníku pod vedením Mgr. Jany Dvořákové a Mgr. Petra Kohúta vyčistili od odpadků park Hlubina i přilehlé dětské hřiště. Vysbírali přibližně 50 kg odpadu. Všem žákům děkujeme za aktivní účast.
Dne 22. června jsme v naší škole prožili projektový den věnovaný biodiverzitě. Jedná se o jedno z témat, kterým jsme se zavázali věnovat v rámci Ekoškoly. Naši žáci pojem biodiverzita neznali. Ve všech třídách jsme si vysvětlili, o co se konkrétně jedná (přírodní rozmanitost, druhová pestrost).
1. a 2. třída projekt realizovala v areálu parku Landek. Povídali si o potravním řetězci, přirozených nepřátelích a jejich důležitosti pro zachování biologické rovnováhy. Děti si také prohlédly Křídlatku japonskou, na které si vysvětlily problematiku invazivních druhů. Další téma bylo věnováno výhodám a nevýhodám českého a zahraničního ovoce a zeleniny.
3. třída si také povídala o důležitosti zachování druhů pro potravní řetězec, o soužití zvířat a lidí. Vytvářeli hmyzí domečky z přírodních materiálů, které následně zakomponovali do školní zahrady. Žáci hodnotili, jak jednotlivé živé organismy vzájemně ovlivňují životy jiných organismům a jak člověk může přispět k jejich ochraně nebo zániku.
Čtvrťáci prováděli průzkum v parku. Sledovali papírovými okénky drobné živočichy a rostliny, z přírodnin vyráběli domečky. Následně ve třídě pracovali s Červenou knihou vyhynulých a ohrožených druhů.
5. a 6. třída se věnovala problematice potravní pyramidy a důležitosti i těch nejmenších organismů (mikroorganismy, houby, řasy, červi,…) pro člověka.
Žáci 7. a 8. třídy pracovali na síti života – propojení všech organismů na světě, včetně člověka. Na příkladech jsme si ukázali, že i námi opomíjené organismy jsou velmi důležité v koloběhu života.
Deváťáci porovnávali biodiverzitu společenství lesa před 300 lety s rozmanitostí lesů dnešních.
Z celého dne vznikly informační plakáty o důležitosti přírodní rozmanitosti, o potravních řetězcích, o sítích života, které mohou být následně využity při výuce.
Jubilejního 20. ročníku literární a výtvarné soutěže Pohádky dětí dětem se zúčastnilo na padesát dětí z deseti ostravských škol. Všichni zúčastnění se psaní a kreslení zhostili s nadšením, pílí, a tak mohla vzniknout již dvacátá kniha pohádek pro radost dětí i dospělých.
Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 19. 6. 2018. Slavnostní setkání bylo zahájeno pohádkou – děti ze školní družiny předvedly divadelní zpracování pohádky Máša a medvěd. Poté byli oceněni a obdarováni vítězové obou kategorií i všichni, kteří se do soutěže zapojili. Každá škola obdržela dvě knihy pohádek. Chceme poděkovat všem tvůrcům za jejich tvořivost, nápady, snahu, pedagogům za jejich pomoc, ochotu spolupracovat, Statutárnímu městu Ostrava za finanční dotaci, díky níž byla celá akce zabezpečena. Knihy pohádek se zcela jistě stanou součástí hodin literatury, naplní volné chvíle dětí nejen o přestávkách, potěší malé i velké čtenáře, přinese mnoho radosti dětem i dospělým. Máme velkou radost ze zájmu dětí o pohádky a v závěru můžeme říci, že nadále budeme v naší aktivitě pokračovat, možná s malými novinkami.
29. května 2018 se na naší škole konala soutěž Anglický desetiboj. Projekt Anglický desetiboj je určen pro žáky třetích tříd všech základních škol v Ostravě. Tato soutěž má na naší škole dlouholetou tradici. V tomto školním roce je to již 20. ročník. Všichni soutěžící prokázali výborné znalosti z anglického jazyka. Bylo vidět, že je tento předmět baví a mají o něj zájem. Pohoda a nadšení vládlo po celou dobu soutěže. Pro všechny to bylo opravdu příjemně strávené odpoledne.
Tříčlenná družstva plní 10 úkolů, které jsou podány přitažlivou formou – pomocí křížovek, rébusů, doplňovaček apod. Jednotlivé úkoly jsou ohodnoceny body. Nejvyšší počet bodů byl 146. Družstvo, které bylo na 1. místě, získalo 139 bodů. Na 3. místě se umístily 2 školy se stejným počtem bodů.
Soutěž se uskutečnila za podpory Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.
22. května 2018 odpoledne se v hudebně naší školy konal již 20. ročník soutěže ENGLISH NIGHTINGALE. Jedná se o soutěž ve zpěvu anglických písní, která je určena pro žáky 6. – 9. tříd. Do soutěže se přihlásilo 16 ostravských škol, které „vyslaly“ své nejlepší zpěváky a zpěvačky. Soutěžili sólisté i hudební skupiny, a to ve dvou kategoriích. V 1. kategorii (6.–7. třída) soutěžily 3 skupiny a 7 jednotlivců. Ve 2. kategorii (8.–9. třída) soutěžilo 7 skupin a 7 jednotlivců.Během odpoledne jsme mohli slyšet zpívat celkem 54 dětí a další je doprovázely na kytary, klavír, ukulele, housle nebo rytmické nástroje. Do soutěže se ve skutečnosti zapojilo mnohem více dětí. Na jednotlivých školách probíhala školní kola a z každé kategorie se vybírali jen ti nejlepší. Děti se na soutěž pečlivě připravovaly a věnovaly nácviku spoustu času. A výsledek se dostavil. Pěvecké výkony byly opravdu skvělé! Porota to vůbec neměla jednoduché – nebylo snadné vybrat ty nejlepší.
Naši školu reprezentovaly žákyně Elizabeth Višovanová, Karolína Drlíčková, Petra Toldi, Lenka Kojdjaková a Eva Maria Uruba. Ve skupinách obsadily 1. místo. Blahopřejeme!
Soutěž se uskutečnila za podpory Statutárního města Ostravy.
Středa 16. 5. 2018
8:30 – Snídaně, švédské stoly, salámy, vajíčka, vaječina, párky, zelenina, corn flakes, mléko
9:00 – 13:00 - rozdělení do skupin, jízda na horských kolech, tance, natáčení videí na téma pobytu
13:00 – oběd, zeleninová polévka s krutony, kuřecí kousky s bramborem, okurka
13:30 – 14:30 – odpolední klid
14:30 – 17:30 – rozdělení do skupin, horolezecká stěna, tance, natáčení videí na téma pobytu
17:30 – 18:30 – všeobecná vybíjená, fotbal, volejbal
18:30 – večeře – palačinky s ovocem, švédský stůl (salámy, sýry, zelenina, pomazánky)
19:00 – 21:00 – večerní vycházka do mini ZOO Istebna
21:00 – 21.30 – deskové hry
21:30 – 22:00 – hygiena
22:00 - večerka
Fotografie na zsg.rajce.idnes.cz/
Dne 27. 4. jsme v rámci ozdravného pobytu navštívili ekologické centrum Veronica Hostětín s unikátní přírodní zahradou. Naši žáci si vyzkoušeli všechny aktivity, které zahrada nabízí. Zástupcům Ekotýmu (kteří byli s námi) navrhovali, které prvky se jim nejvíce líbí a které by také uvítali v naší školní zahradě. Jednoznačně vyhrál domeček z vrbového proutí. Následně jsme si prošli Šviháckou cestu, což byla hledačka po celé vesnici Hostětín, na jejímž konci byl ukryt poklad. Ekologické centrum je vyhlášené lisováním jablečného moštu, který jsme si před odjezdem zakoupili. Obec Hostětín je tak známá svým šetrným přístupem k životnímu prostředí a ekologickými projekty, že ji v roce 2010 navštívil anglický princ Charles.
Letošní Den Země jsme prožili na ozdravném pobytu v překrásně rozkvetlé přírodě Bílých Karpat. Oslavy jsme si nechali až na úplný závěr dne. Nejstarší žáci nám přichystali táborák, u kterého jsme si společně o vzniku a významu tohoto celosvětového dne popovídali. Den Země 2018 byl věnován problematice plastů. Diskutovali jsme o dopadu přemíry plastového odpadu a o jeho předcházení. Jsme Ekoškolou, která dodržuje svůj Ekokodex nejen v prostorách školy. I zde, po příjezdu do hotelu, jsme navrhli vedoucím zaměstnancům, že chceme třídit odpad, což bylo mile uvítáno a umožněno. Debatu jsme prokládali „ekopísněmi“ (např. Medvědi nevědí).
Po úplném setmění jsme se vydali na procházku lesem k nejbližší sjezdovce. V tichosti jsme si sedli na horskou louku a sledovali hvězdy. Vnímali jsme zvuky noční krajiny. Pro děti se jednalo o úplně nový druh prožitku. Zpět k ohni šli žáci po dvojicích lesem sami. Zazpívali si poslední píseň a ve slavnostní náladě se vrátili do hotelu k ulehnutí.
Program dne pátek 27. 4. 2018
7:30 – budíček
8:00 – snídaně – švédské stoly – salám, sýr, máslo, jogurt, corn flakes, vánočka, pečivo, čaj, mléko
8:30 - 8:45 – úklid na pokojích, příprava na celodenní výlet
8:45 - 9:00 – ranní setkání v klubovně, seznámení s programem výletu, organizace odjezdu
9:30 – 16.00 - celodenní výlet – Eko centrum Hostětín, pracovní listy, Uherský Brod – Muzeum Jana Amose Komenského – výuková lekce Orbis Pictus, prohlídka Muzea a města, balíček s sebou – maso, houska, ovoce, oplatek, chléb se salámem
16:30 – 18:00 – sport v okolí chaty
18:00 – 18.30 - večeře – hovězí vývar s nudlemi, špagety s boloňskou omáčkou
18.30 – 19:30 - odpočinek na pokojích, osobní volno
19:30 – 20:00 – skupinová práce po třídních kolektivech, příprava programu na poslední večer
20:00 – 21:30 – zpěv s kytarou, promítání fotografií, filmová projekce
20.20 – 21.30: vyčerní hygiena, příprava na večerku
22.00 - večerka
Fotografie z ozdravného pobytu naleznete na zsg.rajce.idnes.cz/