Letos se už po devatenácté uskutečnila akce s názvem Noc s Andersenem, které se účastní mnoho dětí i dospěláků nejen v České republice, ale i v dalších – nejméně 20 zemích naší planety. Gajdoška se zapojila již po deváté. 29. března 2019 se ve škole sešli žáci 1. – 5. třídy, aby svůj čas věnovali knihám, čtení, plnění úkolů a příjemně prožitých chvil ve společnosti spolužáků. O náplň různorodých aktivit se postaraly jejich třídní paní učitelky. Letošní akce byla věnována nakladatelství Albatros, které slaví 70 let od založení v roce 1949. Úkoly nás provázel Ferda Mravenec, v básních se přidaly ryby, žáby, krodýlové – o nich se i zpívalo, starší žáci s úkoly o hradech zabrousili do historie. Nejvíce zábavy a legrace si děti užily při běhacím diktátu v tělocvičně a při hře s citronem. I letos jsme hledali indicie s úkoly, které byly rozmístěny na chodbách školy zahalené tmou. Na dobrodružné cestě se nikdo nebál, posvítily nám baterky. Poté se děti navečeřely, podívaly se nebo si vyslechly pohádky na dobrou noc, a přestože jim byla kolem deváté hodiny popřána dobrá noc, usnuli někteří až po půlnoci . V sobotu ráno odcházeli nocležníci domů plni dojmů a s myšlenkou, že příští rok přijdou zas. Děkuji všem paním učitelkám za spolupráci a nadšení, s jakým se do akce pustily a příští rok na přání žáků se znovu zapojí .
Březen je po dlouhá léta považován za měsíc knihy. Právě proto jsme pro celoškolní projekt Čteme společně zvolili březnový termín, přesně úterý 26. března. V úterý jsme jednotlivé třídy rozdělili na poloviny, vzájemně je promíchali a propojili tak, aby se společné četbě věnovali dohromady mladší a starší žáci. Co se četlo? Dali jsme prostor autorům, kteří po řadu let spolupracovali s nakladatelstvím Albatros, které v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Ke čtení byly ukázky z knih Ondřeje Sekory, Eduarda Petišky, Františka Nepila, Marky Míkové a Ester Staré. Vzájemným předčítáním, poslechem spolužáků měly děti možnost porovnávat své čtenářské dovednosti s ostatními. Společnými silami pak plnili úkoly vyplývající z textů – luštily se křížovky, osmisměrky, hledaly se odpovědi, řešily se rébusy, kreslilo se, vybarvovalo… Naši žáci tak společně prožili dvě zajímavé vyučovací hodiny. Pevně věříme, že mnohým jsme ukázali, že nejen pes je dobrým přítelem člověka, ale i kniha je úžasným kamarádem a má mít místo v jejich životech.
V pondělí 4. 3. 2019 zamířily kroky našich prvňáčků do knihovny na Daliborově ulici. Děti si tentokrát nešly jen povídat o knihách, byl pro ně připraven nevšední zážitek. V knihovně na kluky i holky čekala dobrá víla a oživlý panáček Pinocchio. Děti s nimi prožily zajímavé chvíle, splnily několik úkolů, aby v závěru mohly být pasovány na čtenáře. Někteří žáci si domů odnášeli čtenářský průkaz, který jim umožňuje roční půjčování knih zdarma. Prvňáčkům tedy popřejme, ať krásně čtou a ať jsou knížky jejich dobrými kamarády na cestě za poznáváním světa kolem nich.
Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.
Program dne 14. 3. 2019, čtvrtek
7:30 – budíček
8:00 – snídaně – švédské stoly – pečivo, salám, máslo, jogurt, cornflakes, marmeláda
8:30 - 9:00 – úklid na pokojích, příprava na dopolední program
9:00 - 11:00 – EKO ŠKOLA – eko-projekt - Recyklohraní, psaní příběhu, přednáška
11:00 – 12:00 – Orlí vrch – návštěva ekofarmy
12:00 – 12:30 - oběd, Vývar s nudlemi, holandský řízek s bramborem
12:30 – 14:00 – odpolední klid na pokojích
14:00 – 18:00 – Výlet do města Jeseník, návštěva muzea – historie a archeologie Jesenicka, prohlídka informačního centra, Katovny, interaktivní výstavy na téma Jesenicko
18:00 – 18:30 – večeře, zapékané těstoviny, okurek
18.30 – 19:00 - odpočinek na pokojích, návštěvy na pokojích
19.00 – 19.30 – Pobytová kapela, vystoupení žáků s hudebními nástroji
19:30 – 21:00 – KARAOKE – hudební soutěž žáků, dvojic, týmů
21.00 – 21.30: večerní hygiena, příprava na večerku
22.00 - večerka
Do soutěže „Srdce s láskou darované“ jsme se zapojili, protože naše děti rády dělají radost lidem, kteří to nemají v životě jednoduché. Již o Vánocích jsme se zapojili do projektu „Ježíškova vnoučata“, kdy jsme nejen obdarovali jednoho ze seniorů, ale děti také nakreslily obrázky, aby senioři o Vánocích nebyli sami a měli trochu radosti. Proto nám přišlo jako dobrý nápad zapojit se do této soutěže.
Při představování soutěže bylo žákům sděleno, že si musí vybrat někoho, koho by chtěli obdarovat.
V den vysvědčení, 31. 1. 2019, se na naší škole konalo také školní kolo recitační soutěže. Ve třech kategoriích měli možnost porovnat své umělecké výkony žáci 1. – 5. tříd. Soutěže se zúčastnilo 19 dětí, které měly připraveny k recitaci texty mnoha autorů. Jmenujme velmi oblíbeného Jiřího Žáčka, Miloše Kratochvíla, Václava Čtvrtka, Jaromíra Nohavicu, z klasiků byli zastoupeni Jaroslav Seifert i Josef Kainar. Obsah textů byl převážně veselý, vtipný, legrační. I celá soutěž se nesla v příjemné, přátelské atmosféře. A jak celé recitační klání dopadlo? Podívejte se na výsledkovou listinu a prohlédněte si pár fotek z celé akce. Výhercům gratulujeme a všem soutěžícím děkujeme za účast.
V pondělí 28. ledna 2019 se žáci 1. a 2. třídy zúčastnili exkurze na integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě-Porubě na ulici Martinovská. Žáci si prohlédli šatny, kuchyň, ložnice, učebnu. Nejvíce je však zaujala tělocvična s horolezeckou stěnou a garáž. V ní si prohlédli hasičskou cisternu, plošinu i miniautobus. Na základě těchto zážitků se žáci zapojí do výtvarné soutěže ,,Požární ochrana očima dětí“.
Naše škola se pyšní mezinárodním titulem Ekoškola. Jedno z témat, kterým se dlouhodobě zabýváme je zkvalitnění školního prostředí. Ve všech třídách máme přes topnou sezonu zprovozněny čističky vzduchu. Větráme krátce pro úsporu tepelné energie. Nastává otázka, zda nedochází ke zvyšování koncentrací CO2 ve třídách během výuky, které mohou negativně působit na zdraví a psychiku žáků ). V novém projektu Vím, co dýchám jsme díky dotace Krajského úřadu moravskoslezského kraje zakoupili laboratorní senzory se základními měřidly prachu, CO2, teploty, UV záření, atd. V rámci badatelského vyučování monitorujeme se žáky kvalitu ovzduší nejen ve třídách, ale i venku. Nyní, během topné sezony navštěvujeme se zástupci Ekotýmu mateřské školy a s dětmi měříme kvalitu ovzduší. Naši žáci vytvořili pracovní listy se zpracovanými daty, které předáváme ve školkách.
V předvánočním adventním čase jsme se zapojili do dvou zajímavých projektů.
Prvním je celorepublikový projekt Ježíškova vnoučata, který je zaměřený na přestárlé spoluobčany žijící v pečovatelských domech. Na Vánoce dostanou dárek a my, děti, do těchto balíčků vyrábíme vánoční a novoroční přání. Každá třída výtvarně zpracovávala jiný typ přání. Myslíme, že se nám přání docela povedla, a doufáme, že dědečkům a babičkám udělají radost.
Do druhého projektu – Výstava betlémů – jsme letos přispěli už pošesté. Žáci od první až po devátou třídu vyráběli vánoční ozdoby, dekorace i betlémy. Nejzdařilejší výtvarné práce jsou vystaveny v prostorách radnice Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na náměstí Dr. E. Beneše společně s výrobky žáků jiných škol. Na výstavu jsme zašli podívat nejen my, osmáci, ale i žáci ostatních tříd. Všechny práce se nám moc líbily, doslova na nás dýchlo kouzlo Vánoc.
Dne 5. 12. navštívil naše žáčky I. stupně Mikuláš i se svou družinou andělů. Po cestě do školy se k nim přidali čerti. Naštěstí máme u nás (snad) jen hodné děti a čerti velmi brzy odešli s nepořízenou. Andělé s Mikulášem si vyslechli básničky a písničky dětí, dostali také pěkné obrázky. Za odměnu dětem nadělili sladkosti a popřáli krásný advent i vánoce. A našim deváťákům děkujeme (oni ví za co).